“Ashaba Selam Olsun”da Ammar Bin Yasir'in hayatı ele alındı...

19 Kasım 2020 Perşembe
“Ashaba Selam Olsun”da Ammar Bin Yasir'in hayatı ele alındı...

“Ashaba Selam Olsun”da Ammar Bin Yasir’in hayatı ele alındı…

Diyanet TV'de ekranlara gelen ve sahabi hayatını konu alan "Ashaba Selam Olsun"da bu hafta "Azim ve Sebat" konu başlığı ele alındı.

Prof. Dr. Adem Apak'ın konuk olduğu programda, "Azim ve sebat nedir?" "Ammar bin Yasir'in azim ve sebatı nasıldı?" "Ammar bin Yasir kimdir?" sorularına cevap verildi.

Ammar bin Yasir'in hayatının anlatıldığı programda, Annesi Sümeyye, babası Yâsir ve kardeşi Abdullah'ın Ammar bin Yasir'in yönlendirmeleriyle Müslüman olduklarını ifade eden Apak, İlk Müslüman olan kırk kişi arasında yer alan Yâsir âilesinin Mekke’de Kureyşli müşriklerin ağır zulüm ve işkencesine uğradıklarını söyledi.

Annesi Sümeyye'nin işkenceler sonunda Ebû Cehil tarafından öldürülerek İslâm tarihindeki ilk şehit olduğunu söyleyen Apak, babası Yâsir'in de işkence edilerek öldürüldüğünü ifade etti. 

Ammâr'ın müşriklerin dayanılmaz baskılarına artık tahammülü kalmadığını ve  sırf bu işkencelerden kurtulmak maksadıyla onların arzusuna uyarak Lât ve Uzzâ lehinde ve Hz. Peygamber’in aleyhinde konuşmak zorunda kaldığını söyleyen Apak, müşriklerin elinden kurtulur kurtulmaz doğruca Resûl-i Ekrem’in yanına giderek başına gelenleri anlattığını ve Hz. Peygamber ona bu sözleri söylerken kalbinde neler hissettiğini sorduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

"Ammâr işkencelere dayanamayarak Hz. Peygamber aleyhine söylediklerinden dolayı pişmanlık duymuş ve Hz. Peygamber'in yanına gitmiş durumu açıklamıştı. Hz. Peygamber de ona iman konusunda neler hissettiğini sordu. Ammar, İman ile dolu olan kalbinde en ufak bir değişiklik olmadığını söyleyince, Hz. Peygamber yine işkenceye uğrarsa aynı sözleri söylemesinin bir mahzuru bulunmadığını ifade etti. Nitekim bu konuyla ilgili olarak nâzil olan âyet-i kerîmede kalbi imanla dolu olduğu halde dininden dönmeye zorlananların söyledikleri sözlerden sorumlu olmadıkları belirtildi."

“Ashaba Selam Olsun" Murat Gökşen'in sunumuyla her Cuma saat 22.30’da Diyanet TV’de…