'Hayata Dokunanlar' Gümüşhane'de...

18 Kasım 2020 Çarşamba
'Hayata Dokunanlar' Gümüşhane'de...

"Hayata Dokunanlar" Gümüşhane'de...

Diyanet TV’de ekranlara gelen ve Diyanet İşleri Başkanlığının manevi rehberlik çalışmalarının anlatıldığı “Hayata Dokunanlar” programında bu hafta Gümüşhane İl Müftülüğü’nün cezaevlerindeki dini ve manevi rehberlik çalışmaları ele alındı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Adalet Bakanlığı ile imzaladığı işbirliği protokolü kapsamında talep üzerine hükümlü ve tutuklulara Kur'an-ı Kerim eğitimi veriliyor. Protokol kapsamında tutuklu ve hükümlüler hafızlık eğitimi aldı. Hafızlığını tamamlayanlar Diyanet İşleri Başkanlığının yeterlilik sınavında başarı sağlayarak hafız oldu.

Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler için yapılan manevi rehberliğin önemine dikkat çeken Gümüşhane Müftüsü Mehmet Sırrı Işık, insanın fıtratında kötü bir özellik olmadığını ve her insanın iyiliğe yönlendirilebileceğini ifade etti.

Gümüşhane Müftüsü Işık, sözlerine şöyle devam etti:

“İnsan fıtrat itibarıyla kötü değildir. Günahlar, insana sonradan bulaşmış olan lekelerdir. Lekenin temizlenme ihtimali vardır. Dolayısıyla o lekeye siz odaklandığınız zaman Allah'ın izniyle hiç beklemediğiniz insanlardan yine hiç beklemediğiniz verimler elde ediyorsunuz bu bizim nefsimiz için de geçerlidir. Herkes için geçerlidir.”

Hz. Peygamber’in hayatında yaptığı kötü işleri bırakarak doğru yola yönelen sahabeler olduğunu ifade eden Işık, hiçkimseyi küçümsemeden insanlara dini anlatmanın önemine şu sözlerle değindi:

“Peygamber Efendimiz'in hayatına baktığımız zaman bunun örnekleri o kadar vardır ki ‘Bir enescikten Hz. Enes olabiliyorsa. Peygamberi öldürmeye cesaret edebilecek kadar ileri giden bir insandan Hz. Ömer çıkabiliyorsa; Ebu Cehil'in oğlundan Kur'an aşığı bir kişilik ortaya çıkabiliyorsa o zaman herkes iyi bir insan olmaya; iyi bir Müslüman olmaya ve cenneti hak etmeye aday bir durumdadır.’ Bu bilinçle ve bu şuurla hiçkimseyi küçümsemeden bizim gerçekten kendi sorumluluk bilinciyle hareket etmek suretiyle insanlara doğal ve samimi bir şekilde yaklaşım tarzı içerisinde olmamız gerekiyor.”

“Hayata Dokunanlar”  her Pazartesi saat 21.00’de Diyanet TV’de…