Asırlara Meydan Okuyan Değer - Selimiye Camii

6 Ağustos 2018 Pazartesi

15.yüzyılda yapılan ve Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde de yer alan Selimiye Camii; turistlerin vazgeçilmez ziyaret mekanlarından biri. Bu yaz Selimiye’ye ziyaretçi sayısı geçen yıla oranla yüzde 20 arttı. Tarihi cami yerli ve yabancı misafirleri ağırlamaya devam ediyor.

Mimar Sinan’ın ustalık eseri ve Türk-İslam mimarisinin zirve yapıtlarından birisi olan Selimiye Camii 2011 yılında UNESCO dünya kültür mirası listesine girdi. Dünyanın en değerli yapıtlarından olan Selimiye Camii; yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de uğrak ziyaret mekanlarından biri olmaya devam ediyor.

Selimiye Camii geçen yıla oranla daha çok ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Tarihi camiyi ziyaret edenlerin sayısı geçtiğimiz yılın ilk 7 ayına göre yüzde 20 arttı.

Yüzyıllardır dimdik ayakta duran, ince ve zarif 4 minaresi ile görkemli bir kubbeye sahip olan Selimiye Camii’nin yerli ve yabancı turistler tarafından dikkat çekmesinin başka nedenleri de var.

Osmanlı medeniyetinde muhteşem bir payitaht ve bir kültür şehri olan Edirne’de son yıllarda artan turist sayısında Selimiye Camii’nin UNESCO dünya kültür mirasına girmesinin yanı sıra Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün de büyük etkisi var.

Turist sayısındaki bu artış edirne’nin ekonomisine de can veriyor. Avlusunda bir külliyesi olan ilim ve kültür mirası Selimiye Camii’nin değeri her geçen gün daha iyi anlaşılacak gibi duruyor.