Kurbanlıklar için Sıkı Pazarlıklar Başladı

6 Ağustos 2018 Pazartesi

Kurban bayramına geri sayım sürerken, şehirlerde özel olarak kurulan kurban pazarlarında sıkı pazarlıklar da başladı. Pazarlarda son durum ne, fiyatlar geçen yıl ki oranlara göre nasıl? Vatandaşların kurban alım satımında nelere dikkat etmesi gerekiyor gibi birçok soruyu haberimizde yanıtladık.

Şehirlerde kurulan kurban pazarlarında hazırlıklar tamamlandı,  kurbanlıklar, kurban pazarlarına iniyor.

Ankara’da Sincan’da kurulan kurban pazarı. Büyük ve küçükbaş kurbanlıklar çadırlarda yerini almaya başladı. İlk saatlerden itibaren müşteriler de kurbanlıklarla buluştu.

Anlaşan, kurbanını aldı; kimisi ise fiyat araştırmasına devam etti. Müşterilere göre de besicilere göre de, kurban fiyatlarında geçen yıla oranla çok büyük bir farklılık yok.

Peki kurbanlık seçerken nelere dikkat etmeli?

“Kurban edilecek hayvanların koyun ve keçilerde bir yaşını doldurması gereklidir. 6 aylık olan koyun keçi seviyesine erişmiş kuzular da kesilebilir. Büyükbaş hayvanlardan sığır ve manda ise iki yaşını tamamlaması gerekir. Bu konuda alıcılarımızın ve satıcılarımızın bilinçli olarak hayvanı seçmesi ve satması gerekir”.

Kurbanlıkların sadece yaşına dikkat etmek yeterli olmuyor.

Kurban kesilirken dikkat edilmesi gereken önemli kurallar var. Bunlardan en önemlisi, kesimi ehline yaptırmak.

“Hayvana eziyet verilmeden, üzmeden bu dini vecibenin keskin bıçaklar kullanılarak tekbir getirmesi gerekiyor. “Bismillahi Allahu ekber” diyerek bilinçli kesebilecek kimselerin hayvanı kesmesi uygun olandır”.