Ata Yurttan Ana Yurda Ziyaret

13 Mayıs 2016 Cuma

Kazakistan Dini İdare Başkanı, Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in Konuğu Oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bugün dost ve kardeş ülke Kazakistan’dan misafirleri vardı. Başkan Görmez, Kazakistan Dini İdare Başkanı ve beraberindekileri kabulünde, Kazakistan’ın islam dünyasında ortaya çıkan fikri ve ilmi hastalıklardan korunması gerektiğine dikkat çekti.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kazakistan Dini İdare Başkanı Ercan Mayamerov’u makamında kabul etti. "Öncelikle gönülden ifade etmek isterim ki biz hem millet olarak hem devlet olarak hem diyanet olarak kendimizi sizden sizi kendimizden asla ayırmıyoruz. Yaklaşık bir asır ayrı durduk ayrı yaşadık bu her iki millet için de büyük bir özlem olmuştur. "

Görmez, Kazakistan’ın zor dönemlerden geçen islam dünyasının yaşadığı sorunlarla karşılaşmaması için ülkedeki din adamlarının önemine dikkat çekti. 

Görmez: "Tarih bize gösteriyor ki hiçbir millet sadece ekonomik kalkınmayla sadece maddi refahla ayakta duramaz. Onun için Kazakistan müftiyatının Kazakistan ve bölge için önemi büyüktür. İslam dünyasında ortaya çıkan fikri ve ilmi hastalıkların Kazakistana ve orta asyaya bulaşmamasını sağlamaktır. Bunun için de Kazakistanın tarih boyunca inşa ettiği hanefi maturidi çizgisinin güncellenerek yoluna devam etmesi hem Kazakistan için hem bölge için çok önem arz ediyor. "

Ata yurttan ana yurda gerçekleşen ziyarette Görmez, dini eğitim ve hizmetler alanında her zaman desteğe hazır olduklarını söyledi. 

Görmez: "Hem din eğitimi alanında hem din hizmeyleri alanında hem dini yayınlar alanında biz her türlü işbriliğine daima açık olduğumuzu her türlü hizmete hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum."

Kazak Dini İdare Başkanı da ülkesinin bağımsızlığı sonrası halkın dini eğitimi alanında ilk başvuru noktalarının Türkiye ve Diyanet İşleri Başkanlığı olduğunu vurguladı. Verilen desteğe ülkesi adına teşekkürlerini iletti.