DİB’e İran’dan Ziyaret

12 Mayıs 2016 Perşembe

İran Camiat’ul Mustafa Üniversitesi rektörü, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın konuğu oldu. Başkan Görmez’in İran ziyaretinin ardından gerçekleşen iade-i ziyarette, islam dünyasının sorunlarını aşması için atılabilecek ortak adımlar değerlendirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, İran’dan gelen konuklarını ağırladı… İran Camiatul Mustafa Üniversitesi rektörü Ayetullah Araf ve beraberindeki heyet, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’le görüştü.                                                                                                                                           

Prof.Dr. Görmez Görüşmede İslam Dünyasına “Vahdet” Çağrısı Yaptı 

Diyanet İşleri Başkanı, geçtiğimiz yıl aralık ayında İran’a bir ziyaret gerçekleştirmişti… iade-i ziyaret niteliğindeki buluşmada Görmez, islam dünyasına bir kez daha “Vahdet” çağrısı yaptı. 

Görmez: "İslam ümmetinin meselelerini konuşmak akan kanı durdurmak göz yaşını dindirmek için çaba ve gayret içerisinde olmak. Ziyaretlerde bulunup istişarelerde bulunmak ise başlı başına büyük bir meziyettir. İslam ümmetinin yeniden aziz bir ümmet olması için şiisiyle sünnisiyle mezhep meşrep farkını bir tarafa bırakarak ümmetin vahdeti için hep birlikte çalışmamız lazım. Bu ziyaretinizi de atılmış bir adım olarak görüyorum. "

Rektör Araf ise, Görmez ile birkez daha bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi… ümmetin sıkıntılarını çözmek için âlimler ve din adamları arasındaki diyaloğun geliştirilmesinin gerekliliğini vurguladı.