Avrupa’daki İslam Karşıtlığı

4 Kasım 2015 Çarşamba

Almanya’daki göçmen ve İslam karşıtları dün yine sokaklara çıktı. Dile getirilen sloganlarda, taşınan pankartlarda yine müslümanlar ve yabancılar hedefteydi. Fransa’da ise ırkçılık karşıtları seslerini yükseltti. Paris’teki yürüyüşe müslüman sivil toplum örgütleri de destek verdi. 

İslam Karşıtı Avrupalılar Eylemlerine Devam Ediyor

1 yıldır Almanya'nın Dresden kentinde varlığını sürdüren İslam ve göçmen karşıtı Pegida, 36’ıncı gösterisini yaptı. Eylemciler Neumark Meydanı'nda toplandı.

Pegida’nın Dresden’deki Gösterisinde Merkel Hükümeti de Hedef Alındı

Ellerinde alman bayrakları ve Merkel hükümetinin sığınmacı siyasetinin eleştirildiği dövizler taşıyan aşırı sağcı grup, "direniş", "Merkel istifa" ve "halk biziz" sloganları attı. Gösteriye yaklaşık 8 bin kişinin katıldığı ileri sürüldü.
 
pegida karşıtları da eşzamanlı olarak sokağa çıktı… kendilerinegepıda diyen grup, eylem yaptı; mülteci yanlısı ve ırkçılık karşıtı sloganlar attı. Irkçılık karşıtları Fransa'nın başkenti Paris'tede sokaktaydı. Barbes Meydanı'nda toplanan binlerce kişi, islamofobi ve polis şiddetine tepki gösterdi. 
 
Yürüyüşe, kadın derneklerinden müslüman sivil toplum örgütlerine kadar birçok farklı grup destek verdi. Etkinlikte, Paris'te 2005'teki banliyö isyanı sırasında polisten kaçarken elektrik trafosunda yüksek akıma kapılarak hayatını kaybeden 15 yaşındaki Bouna Traore ve 17 yaşındaki Zyed Benna da anıldı.