Her On Dakikada Bir Vatansız Çocuk Doğuyor

4 Kasım 2015 Çarşamba

Dünya mülteci sorununa çare aramaya devam ediyor. İstatistiklere göre, dünyada her on dakikada, bir vatansız çocuk doğuyor. Diyanet Haber olarak konuyu mercek altına aldık ve yaşananları Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliği Eski Sözcüsü Metin Çorabatır’la değerlendirdik.

 
Dünya, mülteciler konusunda zor bir sınav veriyor. Sınır kapılarında bekleyen milyonlarca kişi, hayati tehlike ve vatansız kalma tehdidiyle karşı karşıya yaşıyor.
 
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin raporuna göre,dünyada her 10 dakikada bir, vatansız bir çocuk dünyaya geliyor. Etnik kimlik, din, savaş, yerinden edilme gibi nedenlerle herhangi bir yere ait olamayan kişilerin yaşadığı 20 ülkede, her yıl 70 bin kişi vatansız kategorisine geçiyor.
 
Suriye’deki savaşın mülteci haline getirdiği milyonlarca insan, kendilerine sığınacak ülke arayışında. Onlara kucak açan ülkelerin başında ise Türkiye geliyor.
 
Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği, mültecilerin batıya akınını durdurma konusunda Türkiye’yi birçare olarak görüyor. Uzmanlar ise, uluslararası sözleşmelerin mültecilere yönelik kanuni düzenlemeler konusunda Türkiye’nin elini kolunu bağladığı görüşünde.
 
Uluslararası kuruluşların planına göre, Avrupa’ya göçlerin düzene sokulması için ilk adım Türkiye’nin geri kabul yasasını kabul etmesi...