Avrupa’daki İslam Karşıtlığı

14 Nisan 2017 Cuma

Avrupa’da din temelli ayrımcılık her geçen gün büyüyor. islam karşıtlığına örnek gösterilebilecek pek çok gelişme yaşanıyor. Bu haberimizde, Hollanda ve Fransa’dan islamofobi kaynaklı iki olay aktaracağız. Tüm bunlara karşın Macaristan’da müslümanlar lehine çıkan bir mahkeme kararını da paylaşacağız. 

Hollanda’da 348 ayrımcılık şikayetinden 254’ünü müslümanlar yaptı

Avrupa’da gün geçtikçe artan dil, din, renk ayrımcılığı, eylemleri de beraberinde getiriyor.  Hollanda’daki bir araştırmaya göre, din temelli ayrımcılığın yüzdesi, toplam ayrımcılık içinde her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz yıl hollanda’da, toplam 348 ayrımcılık şikayetinin 254’ü müslümanlar tarafından yapıldı. 

Fransa’da ohal uygulaması kapsamında bir cami daha kapatıldı

Fransa’da ohal kapsamında paris yakınlarındaki bir cami daha kapatıldı. Gerekçe olarak ise, radikal ideoloji ve şiddeti teşvik etmek gösterildi. Ülkede ohal uygulamasının ilanından bu yana 20'den fazla cami ve mescit kapatıldı

Macaristan yargısında ise müslümanların lehine bir karar çıktı. 

Asotthalom Belediye Meclisinde geçen yıl kabul edilen, kentte cami ve minare yapımının yanı sıra ezan okunması, burka ve burkini giyilmesini yasaklayan kararname, anayasaya aykırı olduğunu gerekçesiyle iptal edildi.