Camilere Engelli Araçları İçin Şarj Ünitesi

14 Nisan 2017 Cuma

Engelsiz Cami, Engelsiz İbadet

Diyanet İşleri Başkanlığı, İslamın rahmet yüklü mesajını toplumun bütün kesimlerine ulaştırma görevini yürütüyor. Camilerin ve Kur’an kurslarının erişilebilir olması için sürekli yeni projeler geliştiriliyor. İşte bu projelere bir yenisi daha eklendi; engelli vatandaşlar bundan böyle akülü araçlarını camilerde şarj edebilecek.

Camilere engelli araçları için şarj ünitesi geliyor

Diyanet İşleri Başkanlığı, İslamın aydınlık mesajını toplumun bütün kesimlerine ulaştırabilmek için büyük bir gayretle çalışıyor. İşte bu amaç doğrultusunda camilerin ve Kur’an kurslarının erişilebilir olması için yürüttüğü çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. Engelli vatandaşlara yönelik projeler geliştiriliyor, Kur’an-ı Kerim başta olmak üzere dini bilgileri öğrenebilecekleri yayınlar hazırlanıyor. Bunun yanısıra camiler ve Kur’an kursları da engellilere yönelik yeniden dizayn ediliyor.

Üç akülü aracın aynı anda şarj edilebileceği ünitelerde, dini bilgilerin olduğu dijital bir sistem bulunacak. Vatandaşlar araçlarını şarj ettikleri sırada dijital ekrandan Kuran-ı Kerim okuyabilecek ya da dinleyebilecek; Kuran-ı Kerim meali, hadis, fıkıh gibi dini bilgilere ulaşabilecek. 

Dijital ekrandaki içeriklerin işaret diline çevirisi yapılacak; sesli ve işaret diliyle yön ve mekân tarifleri, kurum ve kuruluşlara kolay erişim sağlayan navigasyon özelliği de yer alacak. 

Projede çocukjlar da unutulmadı. Ünitelerde, çocuklar için hikâye ve masallar sunulacak. Yeni uygulama öncelikle 8 pilot ilde başlayacak, kısa sürede bütün türkiye’ye yayılması planlanıyor.