Avusturya’daki İslam Yasası

19 Şubat 2016 Cuma

Diyanet Tarafından Görevlendirilen İmam Hatip Yakup Aynagöz Ülkeyi Terketti

Avusturya’daki tartışmalı islam yasası’ndaki maddelerden biri, yasa yürürlüğe girdikten bir sene sonra, farklı ülkelerden gelen din görevlilerinin sınırdışı edilmesini düzenliyordu. Belirtilen süre doldu ve Türkiye’den giden imam hatiplerden biri olan Yakup Aynagöz, ülkeyi terketmek zorunda bırakıldı. 

Müslüman toplumun tüm karşı çıkışlarına rağmen, islam yasası yaklaşık bir yıl önce Avusturya meclisi’nden geçmişti… Yasa, din ve örgütlenme özgürlüğü ile eşitlik haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle tepki görmüştü. 

Yasa aynı zamanda, yürürlük tarihinin üzerinden bir yıl geçtikten sonra başka ülkelerden gönderilen imam hatiplerin Avusturya’dan çıkarılmasını öngörüyordu. Bu hüküm uygulanmaya başlandı; Aşağı Avusturya eyaletindeki bir camide görev yapan Yakup Aynagöz, kendisine vize verilmediği için ülkeyi terketti. 

Ülkeden ayrılırken de kendisine sıkıntı çıkarıldığı belirtilen Aynagöz, işlemlerini, avukatı müdahalesiyle tamamlayabildi. Polislerin gözetimi altında uçağa götürüldü. 

Yaklaşık 600 bin müslümanın yaşadığı, dernek statüsünde 300’ün üzerinde caminin bulunduğu Avusturya’da, ülkeyi terketmek zorunda kalacak 60’dan fazla Türk imam hatip var.