Çamlıca Camisi Akustiğiyle de İddialı

22 Şubat 2016 Pazartesi

İstanbul’un en güzel noktasına yapılan Çamlıca Camii akustiğiyle de iddialı. Camide sesin anlaşılabilir ve düzenli dağılımı için ileri teknoloji kullanıldı. Yapılan çalışmalarla günümüzden 50 yıl sonra da dönemin teknolojisi yakalanabilecek. İşte Çamlıca Camii’nin akustik çalışmalarından detaylar;

Caminin Akustiğinde Teknolojisinin Güncellenebilir Olmasına Dikkat Edilecek 

İstanbul’un en yüksek tepesinde yükselen Çamlıca Camiinde sona yaklaşılırken ses akustiğiyle ilgili yapılan çalışmalar dikkat çekiyor. Zira akustik hesaplamaları en ileri teknoloji kullanılarak yapılıyor… Günümüzden 50 yıl sonra da teknolojiyi yakalayabilecek nitelikte yapılan çamlıca camii’nde; imam hatipler minarelerden yükselen sesi sınırlandırabilecek.

Camide; dini mesajların verildiği için sesin anlaşılabilir ve düzenli olarak dağılımı çok önemli. Bunun için namaz, vaaz ve ilahilerin okunuşunda ayrı sistem uygulanacak. Çamlıca camii’nde akustik her makam ve her imam-hatibin sesine göre ayarlanabilecek.

Camide işitme ve görme engelli vatandaşlar da ibadetlerini kolaylıkla yapabilecek. Ayrıca, bir programla imamın sözleri üç dile çevrilebilecek. Özellikleriyle, büyüklüğü ve estetiğiyle dikkat çekecek çamlıca camii bu Ramazan’da Kadir gecesinde ibadete açılacak.