Ayasofya'da Kur'an ve Ezan

24 Haziran 2017 Cumartesi

Diyanet TV, mübarek Kadir Gecesi’nde de Ayasofya’yı evlerimize taşıdı… Ulu mabed, aşrı şeriflerle yankılandı. Programa konuk olan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Sünnet-i Seniyye’yi yok sayan anlayışlara tepkisini dile getirdi. “Bana Kur’an yeter söylemi bizzat Kur’ana aykırıdır” dedi. Program tarihi anlara da sahne oldu; İmsak vaktinde ise Ayasofya bir kez daha ezan sesiyle yankılandı.

Ulu mabed Ayasofya, bir kez daha Ezan-ı Muhammedi’yle yankılandı.

Diyanet TV televizyonu, Ramazan boyunca sahur vaktinde izleyicilerine Ayasofya’dan seslendi.  Mübarek Kadir Gecesi için de bu önemli mekânda özel bir program düzenlendi. Programda, uluslararası Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışmasında derece alan 8 hafız, aşrı şerif okudu. Salat ve tekbirler getirildi. Ali Bektaş’ın sunduğu programın ilk konuğu eski Diyanet İşleri Başkanlarından Süleyman Ateş’ti…

Bereket vakti kadir gecesi özel programına Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de konuk oldu.

“Leylei Kadir’i idrak ettiğimiz bir gecede ulu mabedimiz Cami-i Kebirimiz Ayasofya’nın içerisinde Cenab-ı Hakk’ın ayetlerini konuşmayı lütfettiği için yüce Rabbimiz’e sonsuz Hamd-ü Sena’lar olsun.” 

Kur’an-ı kerimin indirildiği gece, bu yüce kitabın vah yedildiği Peygamber Efendimiz’in, Sünneti Seniyye’nin bir tarafa bırakıldığı anlayışlara tepki gösterdi, Görmez.

“Bu yüzyılın başında bir fitne olarak aynı zamanda İslam coğrafyasına girmiş bir düşüncedir; kitapla peygamberin arasını ayırmak, yahut peygambersiz bir kitaba yönelmek. Peygambersiz bir kitap haşa sadece insanların elinde kendi heva ve arzularına uygun olarak yorumladıkları bir teoriler manzumesine dönüşür.”

“Bana Kur’an yeter söylemi Kur’an’ın kendisine aykırıdır zira, o Kur’an Peygamber’e vah yedilmiştir. Peygamber marifetiyle gelmesinin sebebi onun peygamber ile birlikte bir yaşanan hayata dönüşmesidir.

İmsak vakti geldiğinde ise Diyanet TV ekranlarında tarihi bir an daha yaşandı. Ulu mabette sabah ezanı okudu. İki müezzinin okuduğu çifte ezan Ayasofya’da yankılandı. Ayasofya’da 85 yıl aradan sonra ilk ezan geçtiğimiz yıl okunmuş, o tarihi anlar da Diyanet TV’teki Bereket Vakti programında ekrana gelmişti.

Bu arada, Ayasofya’da okunan ezan Yunanistan’da tepki çekti. Yunan dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, "Ayasofya’da Diyanet İşleri Başkanı'nın da mevcudiyetinde Kur’an okunması, ibadet yapılması ve bunun televizyonda yayınlanmasını kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.