Risalet'in Verildiği Yer: Hira

20 Haziran 2017 Salı

Diyanet Haber, mübarek topraklardaki Ramazan heyecanını yansıtmaya devam ediyor. Umrecilerin, Peygamber Efendimiz’e (s.a.v) ilk vahyin indiği yer olan Hira Mağarası’nı ziyaretlerini Diyanet Haber görüntüledi. Mekke’deki en zorlu yolculuklarından birini teşkil eden Nur Dağı’na tırmanabilenler büyük sevinç yaşıyor, Efendimize Peygamberlik görevinin verildiği Hira mağarasına giriyor, namaz kılıp dua ediyorlar..

Mübarek ramazan ayında kutsal topraklara gidenlerin umre ibadeti sürüyor.

Umreciler, ibadetin yanısıra İslam tarihi açısından önemli mekanları da ziyaret ediyor. Mekke’de ziyaret edilen mekanlardan biri İslam peygamberi Hz. Muhammed’in, peygamberlik görevi başlamadan önce sık sık yalnız kalmayı tercih ettiği ve ilk vahyin indiği Nur Dağı’nda ki Hira Mağarası…

“Peygamber Efendimiz’e Kur’an-ı Kerim’in ilk ayetlerinin nazil olduğu Cebeli Nur Dağı’nda bulunan Hira mağarasına doğru tırmanışımız devam ediyor gerçekten çok dik yokuş bakalım tırmanışımız ne kadar devam edecek. İnsanların tuğyan ettiği bir zamanda Peygamberimiz onlardan hoşlanmadığı için gelip buralarda kendi gönlünce zaman geçirmek için buraya gelmiş.”

Bu zahmetli yolu aşıp Cebel-i Nur’a ulaşanlar büyük sevinç yaşıyor.

“Manevi haz duyuyorsunuz buraya geldiğinizde, o günleri o anları yaşıyorsunuz çok farklı bir duygu çok şükür Allah bize de nasip etti. Umre ibadeti için Türkiye’den gelen vatandaşlarımızın söylediği tek bir söz var oda keşke buralara genç yaşta gelebilseydik te buraları daha rahat gezebilseydik.”

Peygamber Efendimiz’e Risaletin verildiği Nur Dağı'nın zirvesine ulaştıktan sonra Hira mağarasına girebilmek için dar kayalar geçiliyor.

Müminler Hira Mağarası’nda namaz kılıp, dua ediyorlar.