Balkanların En Büyük Camisi Namazgah Camii

2 Ocak 2018 Salı

Tamamlandığında Balkanlar'ın en büyük camisi olacak olan Arnavutluk’taki Namazgah Camii’nin inşaası sürüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın başkent Tiran'da inşa ettirdiği caminin kaba inşaatı tamamlandı. 

Görkemli 4 minaresi dikildi…

Tiran’daki Camiyi Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı İnşaa Ettiriyor

Dev kubbesinde son çalışmalar yapılıyor. Külliye olarak inşa edilen etrafındaki yapılarda da hummalı bir çalışma var. Görüntüler, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Arnavutluk’un başkenti Tiran’a yaptırılan namazgah camiinden. Tamamlandığında balkanların en büyük camisi olacak olan caminin kaba inşaatı tamamlandı.

Temelini 2015 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan atmıştı. Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapması planlanıyor. Camide aynı anda 10 bin kişi namaz kılabilecek. Üstelik çalışma odaları, kütüphane, kültür merkezi, otopark, Kur'an-ı Kerim kursu, sergi salonu, yemekhane ve konferans salonu da bulunacak. Caminin yanına başına da bir müze de inşa edilecek. 

1950'li yıllarda tiran'da 40 cami bulunuyordu ancak o günkü yönetimin baskısıyla camiler kapatıldı. Ya depoya ya da kültür evine dönüştürüldü. Cami yetersizliği müslümanları mağdur etti.  Ülkede yaşayan 3 milyon nüfusun yarısından fazlasını oluşturan müslümanlar cuma ve bayram namazları da sokaklarda, meydanlarda kılıyordu.

2018 yılında tamamlanması beklenen Namazgah Camii bu anlamda bölgede yaşayan müslümanların ibadethane ihtiyacını büyük ölçüde giderecek.