Filistin’de İsrail Terörü

2 Ocak 2018 Salı

İsrail şimdi de, işgal altındaki Batı Şeria’da kurulan yasadışı yahudi yerleşimlerini ilhak etmeye çalışıyor, işgal altındaki bölgelerde gözaltı ve tutuklamalar sürerken, Filistin’li bir milletvekili de gözaltına alındı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ‘’Kudüs Filistin Halkının Ebedi Başkentidir’’ dedi.

Filistin devlet başkanı Mahmud Abbas, fetih hareketinin kuruluşunun 53'üncü yıl dönümü münasebetiyle Ramallah'ta düzenlenen etkinlikte konuştu. "Sabırlıyız ve dirençliyiz. Filistin'in özgürleştirilmesi için buradayız ve bir yere gitmeyeceğiz." dedi.

Filistinli Milletvekili de Gözaltına Alındı

Fetih hareketinin kuruluş yıl dönümü, Gazze'de, meçhul asker anıtının olduğu meydanda yüzlerce Filistinli tarafından meşaleler yakılarak kutlandı.

2017’de 6742 Filistinli Gözaltına Alındı, İsrail Yahudi Yerleşimlerini İlhak Peşinde

İsrail güvenlik güçleri ise gözaltı ve tutuklamalarını sürdürdü. İsrail askerleri, Ramallah'taki evine baskın düzenledikleri Filistin yasama konseyi milletvekili Nasır Abdulcevad'ı gözaltına aldı. Son rakamlara göre, 2017 yılında Gazze ve Batı Şeria'da İsrail’in 6 bin 742 Filistinliyi gözaltına aldığı belirlendi.

Gazze'de İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklulara destek için yapılan gösteriler devam ederken,  İsrail’in Filistinlilerin ev ve arazilerine el koyma hukuksuzluğuna ilişkin de rakamlar ortaya kondu.  İsrail’in son bir yılda işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait yaklaşık 10 bin dönüm araziye el koyduğu, 500 yapıyı yıktıği, 8 yeni yahudi yerleşim birimi inşa ettiği açıklandı.

İsrail uluslararası hukuka aykırı bu eylemlerini daha da sertleştirerek devam ettirmekte kararlı görünüyor. Zira, Başbakan Netanyahu'nun lideri olduğu Likud Partisi Batı Şeria'daki yahudi yerleşim birimlerini ilhak etme tasarısını onayladı. Filistin hükümeti ilhak tasarısını kınadığını açıkladı. İsrail meclisine sunulan tasarının kanunlaşarak yürürlüğe girebilmesi için üç farklı oturumda görüşülerek onaylanması gerekiyor.