Bangladeş Sınırına Kaçanların Sayısı 429 Bine Ulaştı

25 Eylül 2017 Pazartesi

Dünyanın gözünü kulağını kapattığı o coğrafyadan, insanlığın can çekiştiği Arakan’daki son durum. Saldırılardan kaçıp Bangladeş sınırına yığılan müslümanların sayısı 429 Bine ulaştı. Yerel kaynaklar ise, Myanmar yönetiminin aksi yöndeki iddialarına rağmen, Arakanlıların yaşadığı köylere yönelik saldırıların sürdüğünü bildirdi.

Yakılan köylerinden kaçıp Bangladeş’e göç eden Arakanlı iki oğul, Türk gazeteci ve yardım ekiplerinin yardımıyla Naf nehrini aştılar.

Myanmar zulmü en çok kadın ve çocukları vuruyor. Unıcef, Bangladeş’e sığınan Arakanlılardan 250 binden fazlasının çocuk olduğunu, bunlardan bin 822’sinin ailesi ise ya saldırılar sırasında öldü, ya da göç yolunda kayboldu.

Ailesini kaybeden çocuklardan biri olan 9 yaşındaki Şefika, Türk gazetecilerin “nasılsın” sorusuna “Fatiha Suresi”ni okuyarak yanıt verdi.

Yurtlarından kaçmak zorunda bırakılıp Bangladeş’e sığınan müslümanların sayısı ise gün geçtikçe artıyor. BM’nin son açıklamasına göre, bu rakam 429 bine yükseldi…

Bu mazlum müslümanların arkalarında bırakıp kaçtıkları Rohingya’dan ise zulmün sürdüğü haberleri geliyor. Myanmar devlet başkanı Suu Çii’nin, “Askeri operasyonlar 5 Eylül’den bu yana yapılmıyor” açıklamasına rağmen, yerel kaynaklar, hala müslümanlara ait köylerin yakıldığına deliller sunuyor.

Farklı coğrafyalarda hayatlarını sürdüren Arakanlı müslümanların ise, yurtlarındaki bu zulme dünyanın dikkatini çekmeye çalışıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Chİcago kentinde yaşayan Rohingyalılar bir protesto gösterisi düzenledi. Türklerin de destek verdiği gösteride kalabalığa hitap eden isimlerden biri Türkiye’nin Chicago Başkonsolosu Umut Acar, "Çocuklarınızı güvenle büyütebileceğiniz bir eviniz olana kadar Türkiye sizi yalnız bırakmayacak" dedi.