Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Hacı Bayram Camiinde Sabah Namazını Kıldırdı

11 Temmuz 2019 Perşembe
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Hacı Bayram Camiinde Sabah Namazını Kıldırdı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Hacı Bayram Camiinde sabah namazını kıldırdı.

Namazın ardından gençlerin yoğunlukta olduğu cami cemaatine seslenen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, vatandaşların hicri yeni yılını kutlayarak, “Allah kılmış olduğumuz namazımızı kabul etsin. Cuma’mız mübarek olsun. Hicri yeni yılımız mübarek olsun. Rabbimiz yüreklerimizde kötülüklerden iyiliklere, günahlardan sevaplara hicret etmeyi nasip etsin” dedi.

“Hicri yılbaşından itibaren yılın sonuna kadar her türlü kötülüklerden, şeytanın şerrinden, münafıkların nifakından, hasetçilerin hasedinden, fitnecilerin fitnesinden rabbimiz bizleri muhafaza eylesin” dileklerinde bulunan Başkan Erbaş, “Bir ömür boyu namazı ve diğer bütün ibadetleri hayatımızın bir parçası olarak geçirmeyi, ibadetli bir hayatı bizlere, neslimize, gençlerimize ve çocuklarımıza Allah nasip eylesin” duasında bulundu.

Namazın ardından yapılan tesbihattan sonra konuşan Başkan Erbaş, Peygamberlerin doğruluk ilkesi ve Kuran’da insanlığa öğütlenen doğruluk kavramına değinerek, “Peygamberlerin sahip oldukları vasıfların başında ‘Sıdk’ yani ‘Doğruluk’ gelir. Sıdk, emanet, fetanet, ismet ve tebliğ Peygamberlerin vasıflarıdır. Peygamberler görevlerini bu vasıflarla ifa ettiler. Doğruluk ve dürüstlük her an bütün insanlığın ihtiyacı olan bir özelliktir. Sadakat, dürüstlük, doğruluk olmadan Müslümanlık olmaz” ifadelerini kullandı.

Doğruluk ve dürüstlük esasına göre yaşamanın çocuklar üzerinde örneklik teşkil edeceğinin ve çocukların karakter yapılarının çok erken yaşlarda oluştuğu için örnek bir hayat yaşamanın önemine işaret eden Başkan Erbaş, “Doğruluk ve dürüstlük ilkesine o kadar dikkat edeceğiz ki, çocuklarımız bizim o özelliğimizi göre göre, yaşaya yaşaya büyüyecekler. Karşılarında dosdoğru, dürüst bir baba, anne, abi, abla, dede, nine görecekler. Bu şekilde şahsiyet kazanacaklar. Çocuklarımızın kişiliklerinin yüzde yetmişe yakını yedi yaşına kadar oluşuyor. Çocuklarımızın karşısında Rabbimiz bizden nasıl olmamızı istiyorsa öyle yaşamak zorundayız” diye konuştu.

Hz. Peygamberin bir hadisine atıfta bulunan Başkan Erbaş, “Sakın doğruluktan ayrılmayınız. Çünkü doğruluk iyiliğe götürür, iyilik de cennete götürür. Bir kişi doğru söyledikçe Allah indinde doğrulardan yazılır. Artık onun ruhuna kişiliğine dürüstlük doğruluk yerleşir. Yalandan sakınınız, yalan kötülüğe götürür, kötülük de cehenneme götürür. Kişi yalan söyledikçe Allah indinde yalancılardan yazılır” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş'ın konuşması sonrasında Ankara Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu dua etti. Duanın ardından vatandaşlarla selamlaşan Başkan Erbaş, Hacı Bayram-ı Veli Türbesi'ni ziyaret etti. Başkan Erbaş, burada vatandaşlarla sohbet edip çocuklarla fotoğraf çektirdi.