Bayırbucak Türkmenleri Ateş Altında

23 Kasım 2015 Pazartesi
Türkmendağı yoğun bombardıman altında… Kara, deniz ve havadan yapılan operasyonlarla bayır bucak Türkmenleri zor günler yaşıyor. Esed güçleri ve rus uçaklarının, Suriye’de 20-25 bin arasında sivilin yaşadığı Türkmen bölgesine saldırıları gittikçe artıyor. 

Rusya Havadan, Esed Güçleri Karadan Vuruyor

Lazkiye yakınlarındaki Türkmen bölgesi ateş çemberinde… Rus uçakları bombalıyor, Esed güçleri karadan saldırıyor… Suriye’den gelen patlama sesleri, yayladağı ilçe merkezi ile sınırdaki mahallelerden de duyuldu… 20-25 bin sivil türkmenin yaşadığı bölgede 5 bin kişi, yaşadığı köyleri boşalttı ve güvenli gördükleri bölgelere yerleşti.
 
Sabah saatlerinde Gimam Köyü yakınlarında yoğunlaşan saldırıda, çok sayıda sivil ölü ve yaralının olduğu bildirildi. Yaralılardan bazıları Hatay’a getirilerek tedavi altına alındı.  Yerel kaynaklar Türkmen Dağında durumun kritik olduğu yönünde haberler geçerken, Esed güçlerinin karadan ilerleyişi sürüyor.
 
Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Rusya’nın, Suriye'de hava saldırılarına başladığında ilk operasyonu Türkmendağı'na yaptığını söyledi… Bombalamanın bir haftadır sürdüğünü, ancak dünkü saldırının çok daha yoğun olduğunu bildirdi. Türkmen meclis başkanı, Türkmen dağı’nın düştüğü yolundaki haberleri ise yalanladı, “mücadelemiz sürecek” dedi. 
 
Bombardıman altındaki Bayır Bucak Türkmenlerine, Türkiye’den yardım gönderildi. Türk kızılayı bölgeye 2 tır yardım malzemesi ulaştırdı. Ayrıca, türkmenlere 5 bin ekmek dağıtıldı.