BM'den Myanmar'a Rohingya Çağrısı

20 Kasım 2015 Cuma
Birleşmiş Milletler, yıllardır baskı ve zulüm altında, tüm özlük hakları ellerinden alınmış bir hayat süren Rohinya müslümanlarıyla ilgili önemli bir adım attı. Kuruluşa bağlı bir komite, Myanmar yönetimini Rohingya müslümanlarına yönelik ayrımcı tutumları nedeniyle uyardı; müslüman azınlıklara vatandaşlık haklarının verilmesini istedi.
 
Myanmar’da Arakan bölgesinde yaşayan müslümanlar, yıllardır Budist rejim tarafından ya öldürülüyor yada baskı ve şiddete maruz bırakılarak göç etmeye zorlanıyor. Müslüman Rohingya halkı, 1978 yılından beri Birmanya Budist Cuntasının insan hakları ihlallerine maruz kalıyor… Dinlerini özgürce yaşamalarına da izin verilmeyen bu müslümanların büyük bölümü Bangladeş’te, mülteci kamplarında hayatta kalma savaşı veriyor.
 
Türkiye Diyanet Vakfı’nın da aralarında bulunduğu bazı yardım kuruluşları tarafından insani ihtiyaçları karşılanan Rohingyalılar, dinlerini özgürce yaşamak istiyor.

BM, Myanmar'dan Yasasını Değiştirerek Rohingyalara Tam Vatandaşlık Hakkı Tanımasını İstedi

Rohingya müslümanlarının vatandaşlık hakları da, 1982 yılında değiştirilen yasa ile ellerinden alındı. Rohingyalıların, geçtiğimiz ay içerisinde yapılan seçimlerde de oy kullanmaları ve aday olmaları engellendi. Bu noktada, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun insan haklarından sorumlu 3. komitesi dikkat çekici bir adım attı… Komitede kabul edilen tasarıda, Myanmar Hükümeti Rohingya müslümanlarına yönelik ayrımcı tutumu nedeniyle uyarıldı; tüm azınlıkların temel insan haklarının korunması istenerek, Rohingyalıların tam vatandaşlık hakkının tanınması talep edildi.
 
BM Genel Kurulu'nda alınan kararlar, yaptırım gücü olmasa da uluslararası toplumun tavrını ortaya koyması açısından önem taşıyor.