Bisikletle Kutsal Topraklara

6 Temmuz 2018 Cuma

Makedonyalı 2 arkadaş Senad İdrisi ve İmam Amir Aslani, kutsal topraklara ulaşmak üzere bisikletle yola çıktılar, Yunanistan’ı geçerek Türkiye’ye geldiler. Hac görevini yerine getirmek için yaklaşık 4 bin kilometre pedal çevirerek 3 kıta ve 6 ülkeyi aşacaklar.

Makedonyalı Senad ve Amir Bisikletle Kabe'ye Ulaşıp Hacı Olmayı Hedefliyor

Kutsal toprakların özlemini çeken hacı adayları bu ay itibariyle kutsal yolculuğa başlayacaklar. Dünyanın dört bir yanında yaşanan bu heyecan, makedonyalı 2 arkadaş için farklı bir macerayı da içinde barındırıyor. Zira onlar, Mekke’ye ulaşmak için pedala kuvvet dediler, bisikletleriyle yola çıktılar. Üsküp ile Mekke arasındaki mesafe yaklaşık 4 bin kilometre. Avukat Senad İdrisi ve İmam Amir Aslani’nin katetmeleri gereken binlerce kilometre yolları var. 3 kıta ve 6 ülke aşacaklar. İki ülkeyi geçerek İstanbul’a geldiler bile.

Bisikletlerine yükledikleri teçhizatlarının da ağırlığı nedeniyle daha güçlü şekilde pedal çevirmeleri gerekiyor. Azimliler, zira manevi anlamda da motivasyonları tam. Peygamber efendimizi örnek alıyorlar; “Motivasyonumuzu Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in (s.a.s) yürüyerek hac yapmasından alıyoruz. Onun ashabının ve modern çağlar öncesinde tüm müslümanların yürüyerek hacca gitmesi gibi biz de bisikletle giderek hac vazifemizi yapmak istiyoruz.” 

Senad İdrisi, çıktıkları yolculuğun öneminin farkında olduklarını söylüyor. Bisikletle hac yolculuğunun dünyada ilk olduğunu belirtiyor. İmam Amir Aslani de, hac farizasının önemini anlatmak ve bu görevi yerine getirmek için zorluklara katlanmak adına Müslümanlara örnek olmak istediklerini belirtiyor. Bir mesajları da İslam aleminin içinde bulunduğu sıkıntılara yönelik. Mekke'ye ulaşıp, orada Müslümanlar için de dua etmek istiyoruz diyorlar.

Makedonyalı Senad ve Amir, ilginç kutsal yolculuklarını kamera ile de kaydediyor. Zira, belgesel niteliğindeki çekimlerini gelecek nesillere güzel bir hatıra olarak bırakmayı hedefliyorlar.