Bosna’da 'Ayvaz Dede' Coşkusu

3 Temmuz 2018 Salı

Boşnakların İslam'ı kabul etmesinin önemli sembollerinden biri olan Ayvaz Dede şenlikleri vardı haftasonunda Bosna Hersek’te. Bu yıl 508’incisi düzenlendi. Şenlikten çok, Bosnada İslam'ın temellerinin atılması ve yayılmasını anlatan etkinliklerin manevi havası, hayli yoğundu. Programın son gününe Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç de katıldı.

Ülkeye İslam’n girmesi ve yayılmasının sembolu olan Ayvaz Dede şenlikleri düzenlendi

Ayvaz Dede, irşat maksadıyla Anadolu'dan kalkıp Bosna Hersek'e giden horasan erenlerindendir. Aslen Manisa Akhisarlıdır. O nedenle Bosna Hersekte adına düzenlenen şenliğin merkezi Donji Vakuf kentinin Prusac yani Akhisar Kasabasıdır. İnanışa göre, İslam ve İrşad üstadı Ayvaz Dede 508 yıl önce Prusac’daki dağa gelip burada 40 gün 40 gece dua etmiş. Halkın kıtlık çektiği, hayvanların susuzluktan telef olduğu bölgeye suyu getirmek için ibadet edip dua eden ayvaz dede, bir gece uykusunda iki koçun birbiriyle çarpıştığını görmüş. Boynuz sesiyle uykusundan uyanan derviş, karşısında yarılan dağı ve gürül gürül akan ırmağı bulmuş. Bu olayın ardından bölge suya kavuşmuş.. Kuraklık sona ermiş. Bu mucizevi olayı duyan bölge halkı, Müslüman olmuş.

O günden 1947 yılına kadar Ayvaz Dede adına şenlikler düzenlendi. Komünizmin hüküm sürdüğü eski Yugoslavya döneminde yasaklanan etkinlikler, 1990 yılında yeniden düzenlenmeye başladı. Bu yıl 508.’incisi için heyecan doruktaydı.

Bosna Hersek'in ülkenin farklı şehirlerinden gelen atlılar Karaula kasabasında buluştu. Geleneksel kıyafetleri, fesleri. Yeşil sancaklarıyla sabahın erken saatlerinde kasabaya gelen 102 atlı, tekbirler, dualar ve ilahilerle başka bir kasabaya, boşnakçada Ak Hisar  anlamına Prusac'a uğurlandı. 

Aynı saatlerde ülkenin farklı şehirlerinden de yüzlerce atlı aynı menzille yola çıktı. Atlılar Donji Vakuf kentinden geçerken coşkuyla karşılandı. Atlıların önünde yürüyen Türk Silahlı Kuvvetleri mehteran birliği de sokakları dolduran binlerce Boşnak tarafından ilgiyle izlendi.

Türkiye İzcilik Federasyonuna bağlı izci ve semazenlerin geçişi de büyük alkış aldı. Türkiye ve Bosna Hersek bayrakları birlikte sallandı. Travnik müftüsü Ahmed Adilovic, geleneksel olarak şenlik sancağını karaula imamı Merzuk Grabus'a teslim etti.

300'den fazla atlı, yağmura rağmen sabahın erken saatlerinde Bosnanın Akhisarına ulaştı. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic ve Bosna Hersek İslam Birliği  Başkanı Husein Kavazovic de katıldı. Atlılar  508 yıl önce yaşanan kuraklıkta Ayvaz Dede'nin dua etmesinin ardından suyun çıktığı kayalık alandan geçildi. Binlerce insan, inanışa göre kayanın yarılıp suyun çıktığı ve kuraklığın son bulduğu bu yerde dua etti, namaz kıldı.

Ayvaz dede şenlikleri, Müftü Ahmed Adilovic'in yaptırdığı duanın ardından öğle namazının kılınmasıyla sona erdi.