Üniversite Sınavında İkinci Gün Heyecanı Vardı

2 Temmuz 2018 Pazartesi
Üniversite Sınavında İkinci Gün Heyecanı Vardı

2 milyondan fazla üniversite adayı, zorlu maratonun ikinci adımı için ter döktü. Üniversiteye geçiş sisteminin değişmesiyle birlikte ÖSYM tarafından bu yıl ilk kez uygulamaya alınan ve Yükseköğretim Kurumları sınavının ikinci oturumu olan “Alan Yeterlilik Testi” ne giren adaylar emeklerinin karşılıklarını görmek için şimdi sonuçların açıklanacağı 31 temmuz gününü bekliyor.  

2 milyondan fazla aday “Alan Yeterlilik Testi” için ter döktü

Üniversiteye girişte iki adımlı zorlu maratonun ilk sınavı cumartesi günü gerçekleştirilmişti. Pazar günüyse üniversite adayları bu kez alan yeterlilik testine girdi. Türkiye'de 81 ilde, 7 bin 884 binada 129 bin 291 salonda uygulanan sınava 2 milyon 381 bin 784 üniversite adayı başvurdu. Öğrenciler sabahın erken saatlerinde sınav merkezlerine geldi. Adaylar, alanlarına göre 160 sorunun olduğu dört testten kendi alanlarına yönelik soruları yanıtladı.

Alan yeterlilik testi'nde Matematik, Fen bilimleri, Türk Dili ve Edebiyatı ile Sosyal Bilimler soruları karşısında ter döken adaylardan bazısı soruları kolay bulurken bazısı da uzunluğundan yakındı.

Sonuçlar 31 Temmuz’da açıklanacak

Stres ve heyecanı sona eren milyonlarca aday artık emeklerinin karşılığını görmek için sonuçları bekliyor. Yükseköğretim kurumları sınavı sonuçları 31 Temmuz 2018’de açıklanacak ve ardından tercih maratonu başlayacak.