Cami ve Kur’an Kurslarındaki Kur’an Eğitimi

23 Şubat 2016 Salı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Cami ve Kur’an kurslarındaki Kur’an-ı Kerim eğitimine büyük talep var. Kur’an eğitimi yaş ve meslek gruplarına göre farklı bir şekilde projelendirilmişti. Son beş yılda bu eğitimden yaklaşık 4,5 milyon vatandaş yararlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 5 yıl önce başlattığı proje kapsamında Kur’an-ı Kerim öğrenmek isteyenlerin sayısı katlanarak artıyor. Cami ve Kur’an kurslarındaki Kur’an eğitimi geliştirilerek hayata geçirilen özel eğitim projeleri sayesinde farklı yaş gruplarından ve farklı sosyal tabakalardan vatandaşlar Kur’an- Kerim eğitimi aldı.

‘Her Mesai Bitimi Kur’an Eğitimi’ kapsamında çalışanlara özel bir kurs programı ayarlanıyor. Kur’an öğrenmek isteyen çalışanlar, hafta içi mesai sonrası ve hafta sonları belirlenen kur’an kurslarında eğitim alabiliyor. ‘Anne-Çocuk El Ele Beraber Kur’an Öğrenmeye’ projesiyle 4-6 yaş grubu öğrencilere ve velilere eğitim veriliyor. ‘Kur’an Öğreniyorum Huzur Buluyorum’ projesi ise yaşlılara yönelik. Yaşlı kadın-erkek bu kurslara katılabiliyor.

Son Beş Yılda Yaklaşık 4,5 Milyon Vatandaşa Kur'an-ı Kerim Eğitimi Verildi

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur'an öğrenmek isteyen ancak Kur'an kursu mesai saatleri kendisine uymayanlar için özel bir proje geliştirdi. Kur'an kurslarında hizmet çeşitliliği projesi kapsamında, haftanın her günü her yaş grubuna Kur'an-ı Kerim eğitimi veriliyor. Çalışanlar, ev hanımları ve öğrencilere yönelik geliştirilen projede, eğitim günleri ve saatleri katılımcılar tarafından belirleniyor. Mesai saatleri dışında kur’an öğrenmek ve din bilgisi almak isteyenlere yönelik başlatılan projede son 5 yılda 4 milyon 287 bin 217 kişiye Kur’an-ı Kerim eğitimi verildi.