Camiler Haftası Başladı

3 Ekim 2016 Pazartesi
Camiler Haftası Başladı

Camiler haftası başladı. Açılış dolayısıyla düzenlenen törene Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da katıldı. Kurtulmuş konuşmasında, 15 temmuz’da okudukları selalarla milletin maneviyatını güçlendiren din görevlilerine teşekkür etti. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ise, camilerin 24 saat açık kalması için gayretlerini sürdürdüklerini söyledi. 

Bu yıl cami ve kitap temasıyla idrak edilecek olan camiler ve din görevlileri haftasının açılışı Ankara Kocatepe Camii’nde gerçekleştirildi. Törene katılan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “oku” yazılı dövizlerle karşılandı.

Görmez, açılış konuşmasında “camilerin 24 saat açık olması gerektiği”ni vurguladı;

"Camilerin 24 saat açık kalması üzerinde durmaya başladık bunu henüz başarabilmiş değiliz. Ancak başarmamız gerekiyor. Camiler namaz vakitlerinde açılan namaz sonrasında kapatılacak devlet daireleri değildir. Camiler allahın evleridir. Diyanet olarak camilerin kapısına kilit vurma hakkımız olamaz. Gece yarısında dahi bir kardeşimiz bir mabedin önünden geçerken içine girip rabbine yönelme hakkına sahip olduğunun farkında olmalıdır." 

Diyanet İşleri Başkanı’nın öğretmenlere bir çağrısı vardı;

"Bütün öğretmenlerimize haseten bütün ilk okul öğretmenlerimize bütün sınıf öğretmenlerimize çağrıda bulunuyorum. Mutlaka haftanın içerisinde bir saatimizi ayırarak çocuklarımızı tarihi ulu camilerimizle ulu mabetlerimizle tanıştıralım. Çocuklarımız mihrapla minberin farkını öğrensin. Çocuklarımız camilerimizin sadece namaz mekanları olmadığını aynı zamanda istiklal marşımızda ifade edilen mabedlerimizin istiklal ve bağımsızlığımızın sembolleri olduğunu şimdiden öğrensinler."

Görmez, “Hediyem Kuran Olsun Kampanyası”na hükümetten de destek istedi; 

"Hediyemiz kuran olsun diye bir kampanyamız olmuştu. Sayın başbakan yardımcımızdan da bu kampanyamıza büyük bir destek istiyoruz. İstiyoruz ki bu ülkede Kuran satılan bir meta olmaktan çıkarılsın. Her insan Kuranı Kerim'in farklı dillerden tercümesine hem kendi dilimizden tercümesine tefsirine sahip olsun.

Daha sonra kürsüye Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş çıktı. Sözlerine 15 temmuz’u hatırlatarak başladı;

"Yezidin ve yezid siyasetinin dünyaya öğrettiği 3 şey vardır. Ben ona 3 saltanat, servet ve sulta. Aziz milletimiz Kerbela şehitlerinin bize öğrettiğinin sadece tarihi bir kıssa olmadığını 15 temmuz akşamı göstermiştir. 15 temmuz akşamın uçaklara helikopterlere tanklara ve makineli tüfeklere karşı zulmün isyanın tuğyanın yani yezid siyasetini araçlarına karşı göğsünü siper ederek Hz. Ali gibi Hz. Hüseyin gibi Hz. Hamza gibi dikilmesini bildiler ve şehit olmasını bildiler. "

Kurtulmuş, camilerin milletin toplanma yeri olması gerektiğini ifade etti

"Camilerimiz gerçekten cem etme yerleri mi? Açık söyleyeyim eğer camilerimiz tam manasıyla bütün milleti bütün cemaati toplama yeri olsaydı insanları çeken bir yer olsaydı bir takım insanları toplamak için Fetö benzeri sahte örgütlere ihtiyaç kalmayacaktı. "

Kurtulmuş, 15 temmuz gecesinde Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in talimatıyla camilerden sela sesi yükselten din görevlilerine teşekkür etti; "Camilerimizin hepsinden essalatu vesselam diye başlayan o sesler milleti yeniden Kerbela ruhuyla Bedir ruhuyla İstiklal Savaşı ruhuyla Çanakkale Savaşı ruhuyla buluşturdu ve yeniden camiler toplumun merkezi haline geldi."