Çamlıca Camii’nde Sona Doğru

5 Kasım 2018 Pazartesi

Yapımına 5 yıl önce başlanan ve Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olan Çamlıca Camii'nin 17 bin metrekarelik halıları serilmeye başlandı. Caminin tamamlanan kaba inşaatı İstanbul boğazı ile havadan çekilen görüntüsü kendine hayran bıraktı. 

Çamlıca Camii'nin 17 bin metrekarelik halıları serilmeye başlandı

6 ağustos 2013 yılında temeli atılan Çamlıca Camii’nin 5 yıldır süren inşaatında sona doğru yaklaşılıyor. Caminin içerisinde ince işçilikleri yapılırken, Gaziantep’te dokunan halıları da serilmeye başlandı. Caminin içerisine yer alan 17 bin metrekarelik halının desenleri cami için özel olarak üretildi. Halıların altında maksimum 22 dereceye kadar çıkabilen ısıtıcı sistemler de bulunuyor.

Caminin inşaatının son durumu ise havadan görüntülendi. Havadan çekilen görüntülerde caminin siluetinin tamamen oluştuğu görülürken avlu içinde ve dışarısında ince işçiliğe devam ediliyor. Caminin avlusunda ise kubbelerin içini süsleme çalışmaları yapılıyor. Caminin içerisinde devasa avize tamamen yerleştirildi. Bir yandan duvarlardaki süslemeler yapılırken bir yandan elektrik kabloların bağlantıları yapılıyor. 

Çamlıca camisi, halı serili alanında 25 bin, avluda 12 bin 500, dış avluda 22 bin 500 olmak üzere toplam 60 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği bir cami kompleksi olarak tasarlandı. Çamlıca camisi ibadet alanının yanı sıra 11 bin metrekarelik müze, 3 bin 500 metrekarelik sanat galerisi, 3 bin metrekarelik kütüphane, bin kişilik konferans salonu, 8 sanat atölyesi ve 3 bin 500 araçlık kapalı otoparkı bünyesinde barındırıyor.