Milli Gemi Projesi

5 Kasım 2018 Pazartesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milgem Projesi'nin üçüncü gemisi TCG Burgazada'nın deniz kuvvetleri'ne teslimi ve yeni tip denizaltı Aydınreis'in ilk kaynak töreninde konuştu. Doğu Akdeniz ve Ege'deki gelişmelere değinen erdoğan, "Denizlerdeki haydutlara meydanı bırakmayacağız" dedi. Erdoğan, Türkiye’nin Savunma Sanayinde dışa bağımlılığının azaldığına da dikkat çekti.

"Türkiye'ye rağmen Doğu Akdeniz'de veya Ege'de adım atabileceklerini sananlar ne kadar büyük bir hata yaptıklarını anlamaya başladılar. Suriye'deki teröristlere nasıl günlerini gösterdiysek denizlerdeki haydutlara da meydanı bırakmayacağız" 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin hiçbir ülkenin toprağında gözünün olmadığını belirtirken, tek amaçlarının ülkenin haklarını korumak olduğunun altını çizdi. Türkiyei adeta denize ayak basamayacak hale getirtmeyi amaçlayan çabalara asla izin vermeyeceğiz aynı şekilde "Doğu Akdeniz'deki doğal kaynakların ülkemiz ve KKTC dışlanarak adeta gasbedilmesine yönelik girişimleri kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Bizim kimsnin hakkında hukukunda hele hel toprağında gözümüz yoktur. Biz sadece ülkemizin kardeşlerimizin haklarını koruyoruz. 

Erdoğan Türkiye’nin savunma sanayinde dışa bağımlılığının azaldığına dikkat çekti.

Burgazada korvetimizin ülkemize milletimize deniz kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyorum./ en geç 2020 yılında Kınalıadayı'yı da deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza teslim edeceğiz. Türkiye savunma sanayiinde dışa bağımlılığını yüzde 80'lerden yüzde 35'lere kadar indirdi. Bugün Türkiye, dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketi arasına giren 4 şirketiyle bu listede en fazla şirkete sahip 6. Ülke durumuna gelmiştir.