Çamlıca Camiine Dünyanın En Büyük Alemi

22 Şubat 2017 Çarşamba

Tamamlandığında Cumhuriyet Tarihi'nin en büyük camisi olacak Çamlıca Camiine dünyanın en büyük alemi yerleştirildi. Cami geleneğinde önemli yer tutan alem; kubbeye buluştu, cami inşaatının şimdiye kadar yüzde 80’i tamamlandı.

İstanbul’un Gözbebeği, Cumhuriyet Tarihinin ise En Büyük Camisi Olacak 

6 minareli çamlıca camiinin dünyada eşi benzeri olmayan 4,5 ton ağırlığındaki alemi yapılan törenle yerine konuldu. 72 metrelik dev kubbenin üzerine takılan alem 3 metre genişliğinde ve 7,77 metre yüksekliğinde… nano teknolojiyle paslanmaz çelikten üretildi; altın rengine dönüştürüldü. Sonra da hilal bölümündeki yerini aldı.

Çamlıca Camiinde Sona Yaklaşılıyor

Yapımına 6 ağustos 2013 tarihinde başlanan ve Cumhuriyet Tarihi'nin en büyük camisi olan Çamlıca Camiinde sona yaklaşılıyor. İnşaatın yaklaşık yüzde 80’i tamamlandı. Bin kişi aralıksız çalışıyor ve 2017 yılı içinde ibadete açılması planlanıyor. İstanbula çok hakim bir noktada Çamlıca tepesinde yaklaşık 125 bin metrekarelik bu alanda inşaa edilen çamlıca camiinde çalışmalar tamamlandığında 50 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek.

Caminin istanbul semalarına uzanan minarelerinin külahları da yerlerine yerleştirildi. Minarelerin dördü 107 metre ikisi ise 90'ar metre uzunluğunda. Caminin mermer, ahşap, kapı, pencere, hat ve diğer süslemelerden oluşan ince işleri 15 farklı atölyede hazırlanıyor. Külliye olarak ifade edebileceğimiz bu camide türk islam eserlerinin sergileneceği bir müze ile sanat galerisi ve olası bir afet durumunda yaklaşık 100 bin kişiye barınak olacak kapalı alanlar da yer alacak.

İnşaatı tamamlanmak üzere olan cami şimdiden ziyaretçi akınına uğruyor.