Ezan Sesine Desibel Ayarı

22 Şubat 2017 Çarşamba

İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilen ezan çalıştaylarında, ezan konusunda dikkat çeken öneriler dile getirildi. Alanında uzman isimler, ezan sesinin en sağlıklı şekilde ulaştırılması için 80 desibeli aşmaması gerektiğini dile getirdi. 

Camilerin Ses Cihazları İncelenecek, Ezan Sesi 80 Desibeli Aşmayacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, müslümanlara beş vakit namaz çağrısı yapan ezanın en güzel şekilde icrası için çalışmalarını sürdürüyor. 
 
Geçtiğimiz günlerde Ankara ve İstanbul’da düzenlenen iki çalıştayda ezanın usulüne uygun okunmasının yanısıra camilerdeki ses sistemleri de gündeme geldi. Cami içi ve dışında kullanılan ses cihazlarının desibel ölçümlerinin yaptırılması ve ezan sesinin 80 desibeli aşmamasına özen gösterilmesi gerektiği belirtildi. 

Yakın mesafedeki camilerin ezan seslerinin birbirine karışması sorunu için ise “mahalle düzeyinde lokal merkezler oluşturulabilir” önerisi dile getirildi.  

Müezzinlerin ses-nefes eğitiminden mikrofon kullanımına kadar birçok konu da çalıştay katılımcılarının gündemindeydi. Bu arada, imam hatipler ve ilahiyat fakültelerinde dini musiki dersleri verilmesi, var olan derslerin saatlerinin arttırılması önerisi de ezan çalıştaylarında kayda geçen öneriler arasında yer aldı

Camilerin ses cihazları incelenecek, ezan sesi 80 desibeli aşmayacak