Çiftçi Feride Soydan'ın azmi...

24 Mart 2021 Çarşamba
Çiftçi Feride Soydan'ın azmi...

Çiftçi Feride Soydan'ın azmi... 

Diyanet TV'de ekranlara gelen farklı yaşam öykülerinin izleyiciye aktarıldığı "Ömre Bedel" programına bu hafta Feride Soydan konuk oldu.

Küçük yaşlarda babasını kaybeden Soydan, hayat mücadelesini "Ömre Bedel" programına anlattı.

Kırklareli'nin Deveçatağı köyünde yaklaşık 20 yıldır çiftçilik yaparak aile sorumluluğunu alan Feride Soydan, kocasının geçirdiği bir kaza sonrası tedavisi süren eşinin yokluğunda işleri tek başına çevirmiş. 

Eşinin kaza geçirmesinin ardından seracılığa başlayan Soydan, bu konuyla ilgili devletten yardım almış.

Yaptığı başvurular neticesinde kendisine devlet destekli seralar kuran Soydan, seracılığa başlama serüvenini şu ifadelerle anlattı:

"Bir hafta boyunca Tarım İl Müdürlüğü aracılığıyla tarım kursu aldım. Tarım İl Müdürlüğü'nden aradılar. Dokuz günlük bir eğitim daha aldık. Daha sonrasında bir haber daha geldi. İl özel  idare sera veriyor. Ben zaten seram olsun istiyorum. Çok mutlu oldum ve tamam dedim. Yarısını devlet verdi yarısını ben ödedim. İlk seramızı kurduk. Devlet desteğini devam ettirdi. Ben seramı büyütmek istiyordum. O zaman çocuklarım İstanbul'da okuyordu. Ben de İstanbul'daydım. Tarım İl Müdürlüğü'nden bir telefon geldi. 'Birisi vazgeçti, bir sera daha isterseniz; size verelim.' dediler. İkinci ve üçüncü seramı kurdum.”

Her hafta farklı bir hayat hikayesinin anlatıldığı “Ömre Bedel”de bu hafta eşinin kaza geçirmesinin ardından evin tüm sorumluluğunu alarak azmiyle birçok insana örnek olabilecek Feride Soydan’ın hikayesi izleyiciye aktarıldı.

"Ömre Bedel" her Perşembe saat 21.00'de Diyanet TV'de...