Cuma Hutbesinde 15 Temmuz

14 Temmuz 2018 Cumartesi
Cuma Hutbesinde 15 Temmuz

Pazar günü çeşitli etkinliklerle 2. Yıldönümünü anacağımız 15 Temmuz darbe girişimine yönelik olarak Cuma hutbesinde de önemli mesajlar verildi. Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan hutbede, "rüyalarla, gizemlerle, sinsi planlarla bu dine aykırı sözde islami bir dünya kurgulamaya çalışanlar asla muvaffak olamayacaktır" kararlılığı vurgulandı.

"Rüyalarla, gizemlerle, sinsi planlarla bu dine aykırı sözde islami bir dünya kurgulamaya çalışanlar asla muvaffak olamayacaktır"

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan "Milletçe Yeniden Doğuş: 15 Temmuz" konulu cuma hutbesi Türkiye genelindeki tüm camilerde okundu. Fetullahçı terör örgütünün gerçekleştirdiği darbe girişiminin hain emelleriine ve yaptığı din istismarına dikkat çekildi. 

"15 temmuz gecesi maruz kaldığımız işgal girişimi, din kisvesine bürünmüştü. Suret-i haktan görünen ama batıla hizmet eden fetö, imanımızı, ahlaki hassasiyetimizi, peygamber sevgimizi, zekat ve sadakamızı, kurbanlarımızı hasılı tüm dini değer ve kavramlarımızı istismar etti. Kendi menfaati uğruna milletimizin varlığına, birlik ve beraberliğine, ülkemizin geleceğine kast etti"

Hutbede “Bir Müslüman iradesini ve vicdanını sorgulamadan bir başkasına teslim etmemeli” çağrısı yapıldı.

"15 Temmuz'u bir daha yaşamamak için bizlere düşen öncelikle din gibi yüce bir hakikati şahıslar üzerine bina etmemektir. Aklımızı, irademizi, vicdanımızı sorgulamaksızın bir başkasına teslim etmemektir. İslam'ı sahih kaynaklarından, iyi niyetli ve güvenilir ellerden öğrenmektir"