Daha Temiz, Daha Yeşil Bir Hac Dönemi

7 Ağustos 2019 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, A Haber'in canlı yayınında, “2019 Hac Organizasyonu Hac Yolculuğu ve Çevre Ahlakı” ismi ile “Sıfır Atık, Sıfır İsraf” projesi ile ilgili farkındalık oluşturacak bilgileri hacılarımıza ulaştırdık. İnşallah bu makes bulur, kutsal mekânlarda daha temiz, daha yeşil bir Hac dönemi geçirmiş oluruz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, A Haber’in canlı yayın konuğu oldu.

Mekke’den yayınlanan programda gazeteci Ramazan Almaçayır’ın sorularını yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, hac ibadeti ve 2019 Hac Organizasyonu’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Erbaş, haccın “İslam, beş şey üzerine bina edilmiştir” hadis-i şerifi içerisinde yer alan önemli farizalardan birisi olduğunu ifade ederek, “Hac bütün Müslümanlar için adeta bir kongredir. Hac bizim adeta fabrika ayarlarımıza geri dönmeyi sağlayan çok önemli bir vasıtadır” dedi.

Başkan Erbaş, Hazreti Peygamberin Arafat’ta Veda Hutbesi’nde dile getirdiği ilkelerin hayata geçirildiği takdirde toplumda kötülüklerin ortadan kalkacağını söyledi.

2019 Hac Organizasyonu’nda “Sıfır Atık, Sıfır İsraf” teması kapsamında da çalışmalar yapıldığını dile getiren Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Bununla ilgili Türkiye'de çok güzel faaliyetler yapıldı. İslam'ın en önemli ilkelerinden birisi temizliktir. ‘Temizlik imandandır’ diyoruz. Bunu burada uygulamamız gerekiyor. Önce kendi hacılarımız arasında, “Sıfır Atık, Sıfır İsraf” sloganıyla oluşmuş olan bu anlayışı yaygınlaştırmaya çalışacağız. Biz ne kadar temiz ve israftan uzak olursak diğer ülkelerden gelen hacı kardeşlerimize de örnek olmuş olacağız. Bir farkındalık oluşturmak için 80 bin hacımızın kaldığı otellerin kapılarına afişler astık. “Sıfır atık, sıfır İsraf”, “İslam'da çevre ahlakı” isminde kitapçıklar oluşturduk. Hacılarımızın tamamına yine bir broşür hazırladık. Broşürde “2019 Hac Organizasyonu Hac Yolculuğu ve Çevre Ahlakı” ismi ile “Sıfır Atık, Sıfır İsraf” projesi ile ilgili farkındalık oluşturacak bilgileri hacılarımıza ulaştırdık. İnşallah bu makes bulur. Burada, Mekke'de ve Medine'de, kutsal mekânlarda daha temiz, daha yeşil bir Hac dönemi geçirmiş oluruz.”

Başkan Erbaş, bazı hacı adaylarının elinde sigara olmasının kendilerini üzdüğünü ifade ederek, “Biz öteden beri sigara konusunu da gündeme getiriyoruz. Sigara en büyük felaketlerden, en kötü alışkanlıklardan birisidir. Hele ki hacca gelen bir kardeşimizin elinde sigara görmek bizi üzüyor. Haccı vesile kılarak, kutsal mekanları, Kabe'yi, Ravza’yı Arafat’ı Kur’an-ı Kerim'in nazil olduğu bu mekanlara gelmiş olmayı vesile kılarak kardeşlerimizin bu kötü alışkanlıktan artık sigara kullanımından vaz geçilmesine de dikkat çekiyoruz. İnşallah faydalı olur diye düşünüyoruz” diye konuştu.