“İnsanlığı Ayakta Tutacak İlkeleri Tüm Dünyaya Hatırlatmak Büyük Bir İrşattır”

7 Ağustos 2019 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mekke'de 2019 Hac Organizasyonu’nda görev alan ekip başkanlarını ziyaret etti. Hac ibadeti için gittiği kutsal topraklarda Medine’nin ardından Mekke’ye geçen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, burada ilk olarak Mekke Koordinasyon ve İskan Ekip Başkanlığını ziyaret ederek Ekip Başkanı Cavit Yıldız'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yıldız, çalışmaların aralıksız ve sorunsuz bir şekilde yürütüldüğünü belirterek Arafat’la ilgili hazırlıkların da son aşamada olduğunu kaydetti. Başkan Erbaş, burada bölge ve otel sorumlularından telsizle anlık rapor aldı. Yetkilileri telsizle anons geçerek gayretlerinden dolayı tebrik eden Başkan Erbaş, "Değerli arkadaşlarım, problemsiz bir şekilde hac hizmetlerimizin devam ettiğini öğrenmekten duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Allah, yar ve yardımcınız olsun" dedi.

Mekke Denetim Gözetim ve Rehberlik Ekip Başkanlığı

Başkan Erbaş, buradan Mekke Denetim Gözetim ve Rehberlik Ekip Başkanlığı’na geçerek, Ekip Başkanı Fatih Mehmet Karaca’dan yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Başkan Erbaş, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan 2019/253 sayılı kararla  Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’na atanan Fatih Mehmet Karaca’yı tebrik ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

Mekke Fetva ve İrşat Başkanlığı

Başkan Erbaş, daha sonra Mekke Fetva ve İrşat Başkanlığını ziyaret ederek ekip üyeleriyle bir araya geldi. Mekke’de hacı adaylarına yönelik yürütülen fetva ve irşat çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Mekke Fetva ve İrşat Başkanı Dr. Ekrem Keleş, “Bugüne kadar kafilelerimizden gelen bütün talepler karşılandı. Hacı adaylarımızın irşat çalışmalarımıza yoğun bir ilgisi var. Hacılarımızın soruları, anlaşılır bir dille, güncel durumlar dikkate alınmak suretiyle cevaplandırılıyor” dedi.

Başkan Erbaş, burada yaptığı konuşmada hacda yapılacak irşat faaliyetinin önemine değinerek, “Allah Resulü Efendimiz, “Hac Arafat’tır” buyurmuşlardır. Arafat da esasında irşadın bir vasıtasıdır. Arafat'ta Efendimizin o meşhur hutbelerinde değindiği konuları şöyle gözümüzün önüne getirirsek, her biri insanlığın ayakta kalmasını sağlayacak önemli ilkelerdir. Bunu her yıl bütün insanlığa yeniden hatırlatmak ne büyük bir irşat faaliyetidir” dedi.

“İnsanların algılarının en yüksek olduğu önemli anlardan birisi hac ve umredir”

Haccın sunduğu önemli fırsatlardan birinin de irşat olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, şöyle konuştu: “Bu kutsal mekânlarda Allah Resulü Efendimize nazil olan Kur’an-ı Kerim’i hacı adaylarına, nazil olduğu yerlerde anlatabilme imkânı bulmak büyük bir irşat imkanıdır. Aynı zamanda burası önemli bir irşat ortamıdır. Adana'dan ya da Ordu'dan bir hacımız gelmiş. Ordu'da anlattığımızla Adana'da anlattığımızla burada anlattığımızın farkını sizler görüyorsunuz. İnsanların algılarının en yüksek olduğu iki önemli anlardan birisi hac ve umredir. En azından birkaç cümleyi onların gönüllerine, nakşedebilirseniz, Allah, Resulullah, Kabe ve Ravza aşkı ile onların gönüllerinde bir iz bırakırsak, bu bizim karşımıza çıkacak büyük bir lütuftur.”

Kur’an-ı Kerim'de buyurulan en önemli ilkelerden birisinin insanlara Cenab-ı Hakk'ın emirlerini anlatmak ve onları nehiylerinden vazgeçmelerini sağlamak olduğunu belirten Başkan Erbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “İyiliği emreden, hayra çağıran, kötülükten men eden ve felâhı hedefleyen bir ümmet olmayı Cenab-ı Hak bizlere nasip etmiş. Bunun için ne kadar şükretsek azdır.” Ziyaretlerde Başkan Erbaş’a, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan ve Cidde Din Hizmetleri Ataşesi Süleyman Sarı eşlik etti.