''Değerlerimize Dokunuyorum'' Sergisi

19 Nisan 2019 Cuma

ENGELLİ SERGİ

Görme engellilerin dini ve milli değerlerimizi daha iyi anlayabilmeleri ve tanımaları amacıyla “Değerlerime Dokunuyorum, Değerlerle tutunuyorum” isimli bir sergi açıldı. Ankara Kani Karaca Görme Engelli İmam Hatip ortaokulu’nda açılan sergide Kabe, Mescidi Aksa gibi mübarek mekanların minyatürleri sergileniyor. Öğrenciler, birçok manevi mekanı dokunarak ve hissederek tanıma imkanı buluyorlar.

Mihrabı, minberi, minareyi, şadırvanı kısacası müminlerin ibadethanesi olan camileri tanımıyor, hayal edemiyorlardı. Görme engelli öğrenciler, artık en kıymetli mekanlarımızı minyatürlerle öğreniyorlar.

Ankara’da Kani Karaca Görme Engelli İmam Hatip Ortaokulu’nda açılan “Değerlerime Dokunuyorum, Değerlerle Tutunuyorum” isimli sergide; Kabe’den Mescidi Aksa’ya, Sultanahmet Camii’nden Şehitler Köprüsü’ne kadar birçok değerli yapı minyatüre dönüştürüldü ve görme engelli öğrencilerin eğitimine sunuldu. Kani Karaca Görme Engelli İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Sezai Çelik; sergiyi “Görme engelli öğrencilerin dini ve milli değerlerimizi öğrenebilmeleri” amacıyla düzenlediklerini söyledi. Öğrenciler sergide camilerimizi ve birçok mübarek mekanı dokunarak, hissederek öğrenme ve anlama imkanı buluyorlar. Sergide Çanakkale Şehitler Anıtı ve Bosna Hersek’teki tarihi Mostar Köprüsü gibi tarihi değerlerimiz de minyatürlerle tanıtılıyor. Serginin daha da ilginç bir yanı vardı. Atasözleri ve deyimler de görme engellilerin zihninde görsel olarak somutlaştırılmaya çalışıldı.