Diyanet: Hac ve Umrede Dolar Kuruna Dört Ay Önce Geçildi

10 Mart 2015 Salı

Her fırsatta Diyanet’i hedef tahtasına yerleştiren kimi çevreler, Doların yükselişini de bir fırsat olarak gördü. Hac organizasyonu için hizmet ücretinin Avro yerine Dolar üzerinden tahsil edilmeye başlanması üzerine bazı basın yayın organları konuyu “Diyanet kar amacıyla değişikliğe gitti” şeklinde yorumlayan haberlere yer verdi. Diyanet İşleri Başkanlığı ise iddiaları yalanladı ve sözkonusu değişikliğin bundan yaklaşık 4 ay önce yapıldığını hatırlattı.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç, medyada yer alan asılsız iddialara Diyanet Haber aracılığıyla cevap verdi. Hac ve umre ödemelerinde Dolar kuruna umre sezonunun başında geçildiğini söyleyen Günenç, yaklaşık 4 ay önce gerçekleşen bu geçiş sırasında Dolar kurunun henüz yüksek olmadığını hatırlattı. “Bizim Dolara geçmemizkesinlikle kurun yükselmesi sebebiyle değil.” diyen Günenç, şöyle konuştu: “Şunu vatandaşlarımıza samimiyetle ifade etmek istiyorum: Diyanet İşleri Başkanlığı hac ve umre organizasyonu yaparken kar amacı gütmüyor, biz sadece maliyetleri hesaplayıp vatandaşlarımıza yansıtıyoruz.”

Diyanet İşleri Başkanlığı, geçtiğimiz yıllarda kutsal topraklara gidecek vatandaşlardan hizmet karşığılı olarak Avro üzerinden ücret tahsil ediyordu. Ancak bu yıl, umre sezonuyla birlikte Suudi Arabistan’da daha çok kullanılması sebebiyle Dolar hesabına geçiş yaptı. Diyanet bu değişikliği yaklaşık 4 ay önce yapmıştı ancak bazı basın yayın organlarında Diyanet’in bu değişikliği Dolardaki yükseliş üzerine yaptığı yönünde asılsız haberler yer aldı. Enver Günenç, bu değişikliğin nedenini Diyanet Haber mikrofonlarına anlattı: “Daha önceki uygulamada ödemeler vatandaşlarımızdan Avroolarak alınıyordu, sonra biz bu Avroyu Dolara çeviriyoruz,  Doları Suudi Arabistan’a aktarıyoruz, orada Riyale çeviriyoruz ve hizmetleri satın alıyoruz. Burada 3 tane para birimindeki pariteden dolayı organizasyonun büyük kayıpları olabiliyordu. Uzun yıllardan beri Dolar-Riyal paritesi sabit olduğu için orada bir hareketlenme olmadığı için Suudi Arabistan’daki hizmetleri satın almada dolar daha istikrarlı olduğu için biz bu umre sezonunun başından beri dolara geçtik.”

Günenç ayrıca, 12 Mart Perşembe günü 11 bin 588 hacı adayını belirlemek üzere yapılacak hac kurasıyla ilgili de bilgi verdi: “Kuralarımız başkanlığımızın konferans salonunda perşembe günü 11’de halka açık bir şekilde basınımızın önünde bilgisayar ortamında çekilecek ve o günün akşamından itibaren de internet ortamında kura sonuçlarını yayınlamaya başlayacağız.”