Hac Kuraları Çekiliyor

10 Mart 2015 Salı

 

2015 yılı haccı için kuralar 12 Mart’ta çekiliyor. Bu yıl ülkemizden 55 bin 540 vatandaş hacca gidecek.

Bu yıl 2007 yılından 2014 yılına kadar başvurusunu kesintisiz olarak yenileyenler kuraya tabi tutulmadan kesin kayıt hakkı kazanacak. Geriye kalan kontenjan için 12 Mart’ta kura çekilecek. Kurada çıkan vatandaşların 16-27 Mart 2015 tarihleri arasında kesin kayıt yaptırması gerekiyor.

Hac kontenjanları nasıl belirleniyor?

Hac kontenjanları, 1987 yılında Ürdün’ün başkenti Amman’da yapılan “İslam Ülkeleri Dış İşleri Bakanları Toplantısı’nda alınan karara göre belirleniyor. Burada alınan karar gereği her ülkeye nüfusunun binde biri oranında kontenjan tanınıyor. Ancak Kâbe’nin çevresini genişletme çalışmaları sebebiyle Suudi Arabistan makamlarıyla imzalanan protokol gereğigeçen yıl olduğu gibi bu yıl da % 20’lik bir kontenjan kısıtlaması devam edecek.  Buna göre bu yıl ülkemizden 55 bin 540 vatandaş hac için kutsal topraklara gidecek.

Sağlık sorunu yaşayanlar için “vekalet” kolaylığı

Hac kurasında çıkan ancak heyet raporuyla sağlık durumlarının elverişli olmadığını beyan edenler için de bir kolaylık getirildi. Bu durumda olanların birinci dereceden yakınları, noterden alınacak vekaletle yakınlarının hac vazifesini yerine getirebilecek.

Ücretler neye göre belirleniyor?

Hacca gidecek vatandaşlara farklı hizmet seçenekleri sunabilmek amacıyla Mekke ve Medine’deki bina ve otellerin fiziki yapıları ve Harem’e olan mesafeleri dikkate alınarak hac konaklama türleri de belirlendi. Buna göre hacılara normal, müstakil ve otel konaklama türlerinde hizmet verilecek. Bu yıl hacca gitmeye hak kazananlar, belirlenen konaklama tipine göre farklı ücretlendirmeye tabi olacaklar. Buna göre “normal konaklama” seçeneğini tercih edenler 3 bin 600 dolar, “müstakil konaklama”yı tercih edenler 5 bin dolar ödeyecekler. Otel tipi konaklama tercih edenler ise 6 bin 900 dolar ile 9 bin 900 dolar arasında değişen hizmet bedelini ödeyecekler.

Suudi Arabistan’daki bütün ücretlendirme ve kiralamalar dolar kuru üzerinden yapılıyor. Bu nedenle Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu, 2014 yılı Kasım ayında aldığı kararla hac ve umre hizmetleri için alınan ücreti dolar kuru olarak değiştirildi. 5 ay önce yapılan söz konusu değişikliğin son dönemdeki dolar kurunda yaşanan yükselmeyle bir ilgisi bulunmuyor. Diyanet İşleri Başkanlığı bütün hizmetlerini ticari bir kaygı gözetmeden yerine getiriyor.

İrşattan sağlığa hizmetler…

Kutsal topraklardaki ibadetlerinhuzur içinde tamamlanabilmesi amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı hacı adaylarına başta vaaz ve irşat hizmetleri olmak üzere yemek, sağlık ve ulaşım hizmetleri sunacak.