''Diyanet İlmi Dergi Arapça Olarak da Basılacak''

14 Mayıs 2019 Salı
''Diyanet İlmi Dergi Arapça Olarak da Basılacak''

''Diyanet İlmi Dergi Arapça olarak da basılacak''

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi’nin(İSAM) geleneksel iftar programına katıldı. Programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Diyanet İlmi Dergisi’nin Arapça olarak çıkarılacağını ve dünyanın bütün kütüphanelerine gönderileceğini açıkladı.

Türkiye'de çok iyi ilim adamlarımız var, ama yapmış olduğumuz yayınlar Türkçe olduğu için bilinmiyor diyen Başkan Erbaş,”Biz Diyanet İşleri Başkanlığı’nda şöyle bir çalışma başlattık. Başkanlığımızın çıkarttığı Diyanet İlmi Dergi’yi Arapça olarak çıkaralım dedik. Haziran'da Arapça Diyanet İlmi Dergimiz çıkıyor inşallah. Göreve geldikten sonra bir talimat daha verdim. Ülkemizde 3 asır öncesinden itibaren günümüze kadar Türk ilim adamları tarafından Arapça yazılmış eserler kataloğu hazırlıyoruz. Bu katalog tamamlandıktan sonra bunu da bütün dünya kütüphanelerine göndereceğiz. Esasında zaman zaman Türkçe çok önemli eserlerimizin de Arapça ve İngilizce kataloglarını yapıp dünya kütüphanelerine göndermemiz gerekiyor. Buradaki amacımız, bizim birikimimizden dünyanın haberinin olması.”dedi.

Başkan Erbaş, İSAM’ın kütüphanesinde günlük 600 araştırmacının çalıştığını ifade ederek, “Türkiye'de en yoğun araştırmanın yapıldığı, en yoğunluklu olarak kullanılan bir kütüphane olmuş olması da yine bizim için iftihar vesilesidir” ifadelerini kullandı.

İSAM’ın kütüphanesinde 340 bin eserin olduğunu belirten Başkan Erbaş, bunun yeterli olmadığını, iki milyonu aşkın eserin olduğu büyük bir kütüphaneye ihtiyaç olduğuna değinerek, bununla ilgili planlamaların olduğunu söyledi.