İşitme Engellilerin Kur’an Kursu Heyecanı

14 Mayıs 2019 Salı

İşitme engellilerin Kur’an kursu heyecanı…

Gaziantep’te işitme engellilere dini eğitim veren Ulu Cami Kur’an kursunda kursiyerler Kur’an-ı Kerim okumayı ve dini bilgileri öğreniyorlar.

Diyanet İşleri Başkanlığının işitme engelliler yönelik yürüttüğü çalışmalar kapsamında açılan kursa öğrenciler büyük ilgi gösterdi. İşitme engelli kursiyerler hem Kur’an-ı Kerim okuyup anlamını kavrıyor hem de sosyal faaliyetlerde bulunuyor. İşitme engelli kursiyerler İslam’ı en doğru kaynaktan öğrenerek yaşama imkânı buluyorlar. Temel dini bilgilerini öğrenen kursiyerler ramazan ayı boyunca da mukabele okuyorlar.

Gaziantep Engelli İl Koordinatörü Kifayet Ateş, “İlk geldiklerinde hiç Kur’an-ı Kerim bilmiyorlardı dini konularda çok eksikleri vardı. Kur’an-ı Kerim öğrendiler hiç sure bilmiyorlardı. Namazlarını sadece “Allah” diyerek kılıyorlardı. Şimdi Duha’dan aşağısını ezberleyen öğrencilerimiz var ve namazlarını kılarken daha çok huşu duyduklarını mutlu olduklarını ifade ediyorlar. ”dedi.

Kurslardan memnuniyetlerini dile getiren kursiyerlerden bazıları aldıkları eğitim sayesinde Diyanet İşleri Başkanlığının ödüllü umre yarışmasını kazanarak kutsal topraklara gitme hakkı elde etmiş.