Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, '15 Temmuz, İşgal Girişimidir'

17 Temmuz 2019 Çarşamba
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, '15 Temmuz, İşgal Girişimidir'

Diyanet TV ekranlarında yayınlanan, insanların din istismarı konusunda duyarlı olmalarını ve sözde dini yapılara karşı farkındalık oluşturulmasını amaçlayan programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 15 Temmuz’un bir darbe girişimi değil işgal girişimi olduğuna dikkat çekti.

15 Temmuz’un tarihimizin gördüğü en büyük ihanet olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “15 Temmuz tarihimizin gördüğü en büyük ihanettir. İnsanların dini inancını istismar ederek, ahlaklı bir nesil yetiştirelim diye çocuklarını alıyorsunuz onları belli bir taassup içerisinde yetiştiriyorsunuz ve sonra adeta 15 Temmuz gecesi gibi bir takım mihraklarla da işbirliği içerisinde bir işgal girişiminde bulunuyorsunuz. Bu darbe girişimini aşan bir şeydir. Milletin uçakları ve tanklarıyla milletin üzerinden geçerek onları katlediyorsunuz. Milletimizin üzerine mermi yağdırarak 251 kardeşimizin şehit olmasına, 2 binin üzerinde kardeşimizin gazi olmasına sebep oluyorsunuz. Bu nasıl bir taassuptur, nasıl bir istismardır.” dedi.

“Dini istismar eden yapılara fırsat vermemek bizim elimizde”

Dini istismar edebilecek yapılara fırsat verilmemesinin önemine değinen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Bu yapılar insanı kardeşini öldürecek kadar, kardeşinin üzerine kurşun sıkacak kadar gözü dönmüş bir hale getirebiliyor. Dolayısıyla bundan ibret almak lazım. Bu tür yapılara fırsat vermemek bizim elimizde. Yeter ki biz doğruyu görelim vatan, bayrak, ezan, millet tutkusu ile hareket ederek her zaman devletimizin yanında olalım. Bu şekilde bir istismarcılara fırsat verecek bir ortamın oluşmasına engel olalım. Bunun için gayret ediyoruz milletimizi bunun için uyarıyoruz.” dedi.