Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Şehit Yakınları ve Gazilerle Bir Araya Geldi

20 Eylül 2019 Cuma
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Şehit Yakınları ve Gazilerle Bir Araya Geldi

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş şehit yakınları ve gazilerle bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle şehit yakınları ve gazilerle bir araya geldi. Mersin Valiliğince düzenlenen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, inancı ve mukaddesatı uğruna canından vazgeçen şehit ve gazilerin hatırasına bir arada olduklarını ifade ederek, “Rabbim bütün şehitlerimizin şehadetini ve gazilerimizin fedakarlığını kabul eylesin. Onları cennetin en yüksek mertebeleriyle mükafatlandırsın inşallah” dedi.

Başkan Erbaş, İstiklal Marşı’nda geçen, “Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda” mısralarına atıfta bulunarak, “Şehitler yurdu vatanımızda hep bir arada yaşıyoruz. Bizim en büyük gücümüz ve imkanımız, gerektiğinde inancı, vatanı ve değerleri uğruna şehit olmayı en büyük şeref sayan insanlardan oluşmamız, elhamdülillah” diye konuştu.

“Gazi olmak, şehadeti göze almak demektir”

Ayet ve hadislerden örnekler vererek şehitliğin önemini anlatan Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Sevgili Peygamberimiz, şehadetin Allah katında peygamberlikten sonra erişilebilecek en yüksek mertebe olduğunu hadis-i şeriflerinde bizlere öğretir. Bizzat kendisi de zaman zaman şehitlik özlemini dile getirmiştir. Ebû Hüreyre’den nakledildiğine göre; bir defasında kendisini dinleyen ashabına bu arzusunu şöyle ifade etmiştir: “Ne kadar da çok isterdim; bu canı bu tende tutan Allah’a yemin ederim ki Allah yolunda savaşıp şehit olayım, sonra diriltileyim, sonra şehit olup tekrar diriltileyim, sonra şehit olup tekrar diriltileyim, daha sonra tekrar şehit olayım ve diriltileyim’ diye tekrarlayarak şehitliğin önemine vurgu yapmıştır. Gazi olmak, bu inanç ve gaye ile şehadeti göze almak demektir. Bu ayet ve hadisler elbette gazilerimiz için de müjdedir.”

“Terör örgütlerini ve onları destekleyenleri şiddetle kınıyoruz”

Başkan Erbaş, şehitlik ve gaziliğin öneminin bu milletin damarlarına işlediğini dile getirerek, “Vatanımızı teröristlere, terör örgütlerine karşı savunuyoruz, mücadele ediyoruz. İnsanlarımızı, sınırlarımızı korumak için Mehmetçiğimiz, polisimiz şehit oluyor, gazi oluyor. Allah hepsinden razı olsun. Vatandaşlarımız zaman zaman terör kurbanı oluyor. Terörün her çeşidini şiddetle kınıyoruz. Toplumların dengesini bozmak için kurulan bu terör örgütlerini destekleyenleri de kınıyoruz. Hepimiz elbirliğiyle teröre karşı durmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Vatan sevgisinin, birlik ve beraberliğin gençlere ve çocuklara anlatılmasının önemine değinen Başkan Erbaş, “Şehit yakınlarımızdan ve gazilerimizden özellikle şunu bekliyoruz; okul okul dolaşalım, çocuklarımıza, öğrencilerimize, vatanın, birliğin, beraberliğin, huzurun ne olduğunu anlatalım. İslam'ın barış, Müslümanın barış insanı anlamına geldiğini anlatalım. Bizim dinimiz ne diyor, bir kişiyi, bir masumu haksız yere öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibi olur. Bir insanı ölümden kurtaran, bütün insanlığı kurtarmış gibi olur. Bu gerçeği bütün gençlerimize, çocuklarımıza, öğrencilerimize anlatmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Şehitlere ve vefat eden gazilere rahmet dileyerek sözlerini tamamlayan Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Rabbim tüm şehitlerimize rahmet eylesin. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere gazilerimizden ahirete irtihal etmiş olanlara Cenab-ı Hak rahmet eylesin. Hayatta olanlara hayırlı, uzun ömürler nasip eylesin.” 

Programa, Vali Ali İhsan Su, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Akif Pusmaz, Mersin İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi ve çok sayıda şehit yakını ve gazi katıldı.