Diyanet İşleri Başkanı Öğrencileri Kabul Etti

29 Temmuz 2016 Cuma

Güneydoğu ve Doğu Anadolu’dan yaz kampı için Ankara’ya gelen 120 öğrenci Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i ziyaret etti. Soru-cevaplarla, keyifli bir sohbet havasında geçen ziyarette, Mardin Nusaybin’den gelen bir öğrenci ise 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, sala seslerini duyduğunda hissetiklerini paylaştı.

Kimi Mardin’den, kimi Şırnak’tan, kimi Hakkari’den geldi. Kadın Aile ve Gençlik Merkezi KAGEM ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ortak yaz kampı projesi için Ankara’da buluşan 120 kız öğrenci başkan Mehmet Görmez’i ziyaret etti. Sohbet havasında geçen buluşmada söz alan bir öğrenci darbe girişimi sırasında yaşadıklarını anlattı;

"15 Temmuz gecesi Mardin’deydim evimize yeni taşınmıştık. Teyzemden aldık haberi darbe girişimi oldu diye çok üzüldük. Üzüntümüzü sizin emrettiğiniz salalarla ezanlarla dindirdik. Çok mutlu olduk dualarımız sizinle. Bütün üzüntülerimiz dindi salalarla birlikte dualarımız arttı. Şehitler ölmez vatanımız bölünmez bu ezanlar bu salalar okundukça kimse Türkiye’yi yıkamaz."

Sohbet eğlenceli diyaloglara da sahne oldu; 

- Cizreye geldiğimde beni gören oldu mu?

- Ulucami’de sizi görmüştüm.  

- Sen o gün camide miydin?

- Hayır Facebook’ta gördüm.

- Peki madem Facebookta gördün hemen gelseydin de Mehmet amca hoşgeldin deseydin olmaz mıydı yani. 

Öğrenciler, mehmet amcalarından bol bol öğüt aldı;

"Önce bir evlat olacağız hep birlikte sonra Allah'a iyi bir kul olacağız. Namaz insanın Allahla sohbetidir. İnsan Allahla sohbetten kendini mahrum ettiği zaman değeri düşer ancak siz günde beş defa insan Allahla konuşuyor Allahla sohbet ediyor. Namazda secdeye varıyorsunuz secde sizi yüceltiyor. Hayatınız boyunca kendinizi namazsız bırakmayın. Anlaştık mı? Çok okuyacaksınız hem allahın kitabını okuyacaksınız hem de allahın kainatını okuyacaksınız. Çünkü içinde yaşadığımız kainat bize Allahı en güzel şekilde anlatıyor. Güneş ay dağlar çiçekler bütün bunlar bize Allahı anlatır." 

Gençlerin 23 temmuz – 14 ağustos tarihleri arasında hem gezip hem de dini bilgilerini artıracakları ankara kampları öncesi geride bıraktıkları kötü günlere de değindi Görmez; 

"Son aylarda son bir yıl içerisinde çok büyük kötülükler gördünüz. Bizatihi içinizden yetişmiş nice çocuklar kandırıldı onlar dağlara gitti sonra geldiler şehirleri yıktılar evleri yıktılar. Sizler okullarınıza gidemediniz sıkıntılar çektiniz. Allah bir daha annelerimize babalarımıza şehirlerimize bu kötülükleri yaşatmasın."