OHAL Kapsamındaki Tedbirler Açıklandı

29 Temmuz 2016 Cuma

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edilenler Yüksek Askeri Şura öncesinde olağanüstü hal kapsamında yayınlanan kanun hükmünde kararnameyle açıklandı. Darbe girişimi nedeniyle 149 general ve amiral, 1099 subay ve 436 astsubay meslekten ihraç edildi. Ayrıca Fetullahçı Terör Örgütüyle ilişkili tüm basın ve yayın kuruluşları da kapatıldı.

FETÖ’ye üye ya da örgütle bağlantılı oldukları gerekçesiyle çok sayıda asker, Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edildi. Kritik Yüksek Askeri Şura öncesinde kara kuvvetleri'nde 87 general, 726 subay ve 256 astsubay; Hava Kuvvetleri'nde 30 general, 314 subay ve 117 astsubay; Deniz Kuvvetleri'nde ise 32 amiral, 59 subay ve 63 astsubay hakkında ihraç kararı alındı.

TSK’dan ihraç edilenler arasında; eski 2. Ordu Komutanı Adem Huduti ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk; Sahil Güvenlik Komutanı Hakan Üstem de var. Kara Kuvvetlerinden; Harp Akademileri Kurmay Başkanı Hasan Nevzat Taşdeler, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Daire Başkanı Sinan Azmi Tosun, GATA’da görevli tümamirallerden Bekir Sıtkı Cebeci ile Hava Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan da ordudan atılanlar arasında.

TSK’dan ihraç edilenler:

Eski 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk 

Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem

Kara Kuvvetleri Harp Akademileri Kurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Nevzat Taşdeler

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Daire Başkanı Tümamiral Sinan Azmi Tosun

Gata’da görevli Tümamiral Bekir Sıtkı Cebeci

Hava Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan

Genelkurmay Başkanlığının önemli karargah subaylarından İstihbarat Başkanı Mustafa Özsoy, Harekat Başkanı Satı Bahadır Köse, Personel Başkanı İlhan Talu ve Plan Prensi̇pler Başkanı Salih Ulusoy’un da TSK ile bağı kesildi. Muğla Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast girişiminde bulunup, geçtiğimiz gün yakalanan darbecilerin elebaşısı ve ayrıca da FETÖ’nün Çiğli İmamı Astsubay Zekeriya Kuzu da meslekten ihraç edildi.

 

TSK’dan ihraç edilenler:

Genelkurmay İsti̇hbarat Başkanı Korgeneral Mustafa Özsoy

Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Satı Bahadır Köse

Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu

Genelkurmay Plan Prensi̇pler Başkanı Korgeneral Sali̇h Ulusoy

Fetö’nün Çiğli İmamı Astsubay Zekeriya Kuzu

Darbeciler 15 Temmuz’da en çok hava saldırılarıyla hem vatandaşa hem de millet iradesine bomba yağdırmıştı. İşte o bombaları atan 249 havacı ve 7 karacı pilot da Türk Silahlı Kuvvetlerinden atıldı. 

Bu listenin başında da akıncı 4. Üs Komutanı Hakan Evrim, Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk'ün damadı Hava Pilot Hakan Karakuş, Akın Öztürk'ün eski emir subayı Mustafa Azimetli yer aldı. Bu isimlerin Ankara'yı vuran uçakları kullananlar olduğu belirtiliyor.

Vodafone Arena Stadı'na helikopterle inen Hava Pilot Kerime Yıldırım Kumaş ile Gölbaşı'ndaki Polis Özel Harekat Daire Başkanlığını bombalayan Hava Pilot Mustafa Azimetli ve Hava Pilot Kubilay Selçuk da meslekten ihraç edildi.

TSK’dan ihraç edilenler:

Akıncı 4. Üs Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim

Org. Akın Öztürk'ün damadı Hava Pilot Kurmay Yarbay Hakan Karakuş

Org. Akın Öztürk'ün Eski Emir Subayı Kurmay Binbaşı Mustafa Azimetli

Hava Pilot Üsteğmen Kerime Yıldırım Kumaş 

Hava Pilot Kurmay Binbaşı Mustafa Azimetli

Hava Pilot Tümgeneral Kubilay Selçuk

Jandarma ve Sahil Güvenlik İçişleri Bakanlığı’na Bağlandı

TSK’dan ihraç edilenlerin tüm askeri rütbe ve memuriyetleri ellerinden alınacak ve bu kişiler bir daha mesleğe dönemeyecek. Ayrıca Silah ruhsatları ile pilot lisansları da iptal edilecek. Bu arada OHAL kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararname ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı'na bağlandı ve bu bakanlığın yetkileri artırıldı. Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlarının, yardımcılarının, generallerin ve İl Jandarma komutanları ile sahil güvenlik bölge komutanlarının atamaları İç İşleri Bakanlığı’na verildi.

Fetullahçı Terör Örgütü’ne Ait Tüm Basın ve Yayın Kuruluşları Kapatıldı

Yıllardır Fethullahçı Terör Örgütü’nün propagandasını yapan 3 Haber Ajansı, 16 Televizyon, 23 Radyo, 45 Gazete, 15 Dergi ile 29 yayınevi ve dağıtım kanalı da kapatıldı. 

Bu kapsamda, Cihan Haber Ajansı, Bugün TV, Irmak TV, Kanaltürk, Samanyolu TV, Yumurcak TV; Burç FM, Cihan Radyo, Dünya Radyo, Kanaltürk Radyo, Samanyolu Haber Radyosu, Umut FM ve Yağmur FM; Taraf, zaman, Today's Zaman, Millet, Bugün gazeteleriyle Aksiyon, Nokta, Sızıntı, Yağmur ve Zirve dergileri kapatıldı.