Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş,

11 Temmuz 2019 Perşembe
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş,

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz'ın emekliye ayrılması dolayısıyla İstanbul Valiliğince düzenlenen "Kubbede Bir Hoş Sadâ" programına katıldı.

Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen programda, 37 yıl önce tanıştığı İstanbul Müftüsü Yılmaz için kaleme aldığı dizeleri dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Yılmaz'la Sakarya'da İlahiyat Fakültesi’nde hocalık yaptıkları zamanlarda yaşadıkları anıları paylaştı.

Yılmaz’la Diyanet İşleri Başkanlığı’nda 6 yıl birlikte çalıştıklarını, güzel işler yaptıklarını ifade eden Başkan Erbaş, o dönemde eğitim hizmetlerini birlikte yürüttüklerini kaydederek, “Özellikle 4-6 yaş grubu Kur’an kursları konusundaki gayretlerimiz meyvesini verdi. Bugün 200 bin kadar 4, 5, 6 yaşındaki çocuğumuz Kur’an'ı öğreniyor, Peygamberimizi tanıyor. Manevi değerlerimizi tanıyor, öğreniyor. Bu konuda hocamızla birlikte gayretimiz oldu. İnşallah amel defterimize yazılmıştır” diye konuştu.

“Gençlerle ilgili yapmış olduğu çalışmalar iz bıraktı”

Başkan Erbaş, Yılmaz'ın İstanbul'da yaptığı çalışmaları yakından takip ettiğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle gençlerle ilgili yapmış olduğu çalışmalar hakikaten iz bıraktı. Her Pazar sabahı bir camide gençlerle baş başa. Büyük Çamlıca Camisi'nde 100 bine yakın gençle sabah namazını kılmış olmamız... Oradaki kalabalığı görünce 'Elhamdülillah' dedim. O kadar gençle birlikte sabah namazı kılmak, secde ve rüku etmek mutlulukların en büyüğü. İnşallah sonraki arkadaşlarımız, hocamızın halefi, yardımcıları bunu devam ettirecekler. Çünkü bizim geleceğimizi kendilerine emanet edeceğimiz en önemli değerlerimiz, varlıklarımız gençler. Bugün 18 milyon üniversite öncesi öğrenci, 7-8 milyon da üniversitede, toplamda 25-28 milyon öğrencimiz var. Dünyada 140 küsur ülkenin nüfusu 25 milyonun altında. Bizim o kadar çok ülkenin nüfusundan daha fazla öğrencimiz var. En büyük zenginlik. Ülkemizin yaş ortalaması 30-31'lerde. Buna sahip çıkmamız gerekiyor."

İstanbul Müftüsü Yılmaz

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İstanbul Müftülüğü ile taçlanan 45 yıllık hizmet hayatının veda programına katılan bütün misafirlere teşekkürlerini iletti.

İstanbul Müftülüğündeki görevi süresince değerleri dünden bugüne aktarmak, dün ile bugün arasında köprü kurmak ve geleceğe kanat açmak amacıyla çalışmalarını yürüttüklerini dile getiren Yılmaz, şunları söyledi:

“İstanbul Müftülüğü'ndeki görevimi hakkıyla yerine getirmek için büyük bir çaba sarf ettim. İstanbul’un 39 ilçesinin her birinde hemen her hafta çocuklarımızla, gençlerimizle, yaşlılarımızla, din gönüllülerimizle ve toplumun her kesimiyle çeşitli vesilelerle bir araya gelmeye özen gösterdim. İstanbul Müftülüğü gibi köklü ve önemli bir kurumu sadece bir idari makam olarak görmedim.”

İstanbul Müftüsü Yılmaz, emekliliğin kendisi için söz konusu olmadığını, yoluna üniversitede gençlerin eğitimine ve halkın hizmetine destek vererek devam edeceğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Başkan Erbaş ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Yılmaz'a hediye takdim etti, davetlilerle toplu fotoğraf çekildi.

Programa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, eski İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran ile çok sayıda davetli katıldı.