Yaz Kur’an Kurslarında Çocuklara Trafik Eğitimi

8 Temmuz 2019 Pazartesi

Yaz Kur’an Kurslarında çocuklara Trafik Eğitimi…

Okulların tatil olmasıyla başlayan yaz Kur’an kurslarında, çocuklarda trafik bilincinin arttırılması amacıyla trafik eğitimi verilmeye başlandı.

Trafik ekipleri tarafından Kur'an kursunda eğitim gören öğrencilere verilen trafik eğitimiyle, trafikte dikkat edilmesi gereken kurallar anlatılırken çocuklarda trafik bilincinin oluşması da amaçlanıyor.

'Eğitim küçük yaşta başlar' diyerek, eğitim öğretim döneminde öğrencilere ders vakitlerinde trafik eğitimi veren polis ekipleri, yaz ayında ise Emniyet Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Bakanlığı iş birliği çerçevesinde Kur'an kursu öğrencileriyle bir araya gelerek trafik eğitimi vermeye devam ediyor.

Uygulamalı olarak görsellerle birlikte yapılan eğitimde, yaya geçitleri kullanımı, trafik ışıkları, okul servislerine binme ve inme sırasında dikkat edilmesi gereken konular altı çizilerek anlatılıyor. 

Kursa katılan öğrencilere verilen trafik dedektif kartıyla öğrenciler, trafikte yaptıkları kural ihlallerinde anne babalarını uyararak, ceza kesecekler.

Çocukların küçük yaşta trafik eğitimi almalarının, sosyal yaşamda trafik açısından çok önemli olduğuna değinen Abdülhamit Han Camii İmam Hatibi Ali Sarıkaya, "Biz trafiğe çıktığımızda çocuklarımızı nasıl gözetiyorsak, aracın içerisinde çocuklarımızı arka koltuğa oturtup, çocuklarımızın güvenliği için çalışıyorsak aynı şekilde yoldan geçen yayalar için de dikkat etmemiz gerekiyor. Emniyet müdürlüğümüzün verdiği bu eğitimler hakikaten çok faydalı, çocukların da üzerinde olumlu etkilerini görmemiz mümkün" dedi.

Yaz Kur’an kurslarında trafik eğitimi kurs boyunca devam edecek.