Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 22 İl Müftüsünü Kabul Etti

11 Temmuz 2019 Perşembe
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 22 İl Müftüsünü Kabul Etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 22 ile yeni atanan müftüleri Başkanlıkta kabul etti.

Müftülere hayırlı olsun ve başarı dileklerinde bulunan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, din hizmetlerinde milletimize din-i mübini İslam’ı öğretme ve aydınlatma noktasında farklı illerde görev yapacak müftülerle görevlerine başlamadan önce istişare yapacaklarını söyledi.

Başkan Erbaş, il müftülüğü görevinin ağırlığını belirterek, müftülerin büyük bir mesuliyeti emanet olarak omuzlarına aldıklarını belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığını, il ve ilçe müftülüklerini Mescid-i Nebevi’nin bir şubesi olarak gördüğünü ifade eden Başkan Erbaş, “Allah Rasulü Efendimiz, diyani hizmetleri Mescid-i Nebevi’den, din eğitimini de Ashab-ı Suffe’yi kurarak oradan yürüttü. Onun için nasıl bir görevin içinde olduğumuzu, nasıl bir teşkilatta hizmet ettiğimizi aklınızdan geçirdiğinizde Mescid-i Nebevi ve Allah Rasulü Efendimiz’in orada yapmış olduğu tebliğ ve davet mücadelesi hemen aklınıza gelmeli. Bu düşünce bizi motive edecek, aşk ve heyecan verecek” dedi.

Başkan Erbaş teşkilat olarak insanların doğumundan ölümüne kadar ömrünün her anında yanlarında olmak gibi bir avantaja sahip olduklarını hatırlatarak, “Sizler illerinizde iyi işler yaparsanız, bizler teşkilat olarak iyi işler yapmış olacağız, çünkü bizim illerdeki temsilcilerimiz sizlersiniz” diye konuştu.

Bilginin faydadan daha çok zarara kullanıldığı bir çağda yaşanıldığını dile getiren Başkan Erbaş, teknolojinin insanları adeta tutsak ettiğini kaydetti.

“Bizler madem bulunduğumuz ilimizin manevi rehberiyiz, mimarıyız, insanımızı aydınlatmak, cehalet çizgisinden sırat-ı müstakim çizgisine taşımak için elimizden gelen gayreti Allah rızası için göstermeliyiz” diyen Başkan Erbaş, müftülerin bulundukları illerde üniversiteleri, yurtları ziyaret ederek, seminerler, konferanslar vermelerini tavsiye etti.

Toplantıya, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, Başkanlığın üst düzey yöneticileri ve 22 il müftüsü katıldı.