ABD İsrail Büyükelçiliğini Kudüse Taşıyor

9 Mayıs 2018 Çarşamba
 ABD İsrail Büyükelçiliğini Kudüse Taşıyor

Kudüs için kritik tarih yaklaşıyor. Amerika Birleşik Devletleri, Kudüs’teki yeni İsrail Büyükelçiliğini 14 Mayıs’ta açacağını ilan etti. ABD başkanı Trump’ın daha önce yaptığı açıklamanın aksine açılışa katılmayacağı belirtildi. İsrail yönetimi de, hazırlıklara başladı.

ABD, Kudüs’teki yeni İsrail Büyükelçiliğini Trump’ın katılmayacağı törenle açacak

Filistin’de tansiyon bir kez daha yükseliyor. ABD’nin İsrail Büyükelçilğini Kudüs’e taşıyarak, Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etme girişiminde bulunmasında tarih yaklaştı. İsrail, 14 Mayıs'ta Kudüs'e taşınması beklenen ABD büyükelçiliği için kentteki Ernuna mahallesi çevresindeki cadde ve sokaklara Arapça, İngilizce ve İbranice "ABD Büyükelçiliği" yazılı adres levhaları yerleştirdi. Hatta, İsrail'e bağlı Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat, bir sokağa levha yerleştiren belediye ekiplerine eşlik etti.

ABD ve İsrail’in Kudüs’le ilgili tutumuna sert tepki gösteren Diyanet İşleri Başkanlığı da, İstanbul’da düzenlenen 207 ülkenin katıldığı 'Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi'nde' bu durumun kabul edilemeyeceğini açıkça dünyaya ilan etmişti. 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ezici çoğunlukla ABD’nin bu adımına karşı karar alınmıştı. Tüm bu karşı çıkmalara rağmen ABD ve İsrail tansiyonu yükseltti. Kritik tarih 14 Mayıs. Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump'ın kararı çerçevesinde, yeni İsrail Büyükelçilik binasının 14 Mayıs’ta açılacağını ilan etti. Açılış törenine Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan'ın öncülüğündeki delegasyonun katılacağı açıklandı. 

Bazı Latin Amerika ülkelerinin de benzer adım atacağı duyumlarına karşı Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’tan çağrı geldi. Abbas “umarım böyle bir durum olmaz. Bu uluslararası hukuka aykırıdır. Doğu Kudüs 1967'den beri işgal altındadır ve Filistin devletinin başkentidir. Dünya ülkelerinin çoğu bunu böyle kabul etmektedir" dedi.

İsrail askerleri 3 Filistinliyi yaraladı, 50 ülkede Filistin’e destek çadırları kuruldu

Gazze Şeridi'nde ise toprak günü etkinlikleri kapsamında barışçıl gösteriler devam ediyor. İsrail askerlerinin müdahalesinde 3 filistinli yaralandı. Gazze’de dönüş ve ablukayı kırma yürüyüşü yüksek ulusal heyeti ve uluslararası geri dönüş kampanyası, doğu sınırında merkez çadırı kurdu. Hamas, eş zamanlı olarak Filistin meselesine destek amacıyla 50 ülkede de benzer çadırların kurulduğunu açıkladı. 

Cuma günleri yaş sınırı olmaksızın yapılan girişlerin kapsamı dışında bırakıldılar

Öte yandan İsrail, Ramazan ayı boyunca işgal altındaki Batı Şeria’da yaşayan 40 yaş üstü Filistinli erkekler ve yaş sınırı olmaksızın tüm kadınlara cuma günleri Kudüs’e girme izni veriyordu. Abluka altındaki Gazze’de yaşayan Filistinlilere aynı kolaylığın sağlanmayacağı açıklandı.