Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Cuma Hutbesi İrad Etti

11 Temmuz 2019 Perşembe

Cuma hutbesinde iyiliğin önemi anlatıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ankara Ticaret Odası Mescidi’nde cuma hutbesi irad etti. “İyilik yaradılışın temel gayesidir, hayat bir iyilik yolculuğudur” diyen Erbaş, müslümanların dünyaya iyiliği hakim kılmasını, kötülükle mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

“İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde iyilikle ortadan kaldır. O zaman göreceksin ki seninle arasında husumet bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir.”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ankara Ticaret Odası mescidinde cuma namazı kıldırdı. Hutbede iyi insan olmanın ve iyiliği bir davranış olarak benimsemenin önemini anlattı.

“İmanın ve bütün ibadetlerin bize kazandırmak istediği hasletin adıdır iyilik. İyilik, insanı insan kılan değerlerin tamamıdır. İyi bir kul, iyi bir evlat, iyi birer anne-baba, iyi bir komşu, iyi bir dost, kısaca iyi bir insan olmak dinimizin bizlerde görmek istediği en mühim özelliktir.”

Erbaş, hayatı bir iyilik yolculuğu olarak tanımladı.

“İyilik, yaratılışın temel gayesidir. İnsanı yaratan, nimetlerle buluşturan, koruyan, bağışlayan ve rahmetiyle kuşatan rabbimiz, hangimizin daha iyi işler yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratmıştır. Yaşadığımız hayat bir iyilik yolculuğudur. İnsan, bu dünyaya inanmak ve iyi işler yapmak için gelen bir yolcudur. İnsan bu dünyada iyi, hayırlı ve faydalı işler yapmak, doğru ve güzel davranışlar ortaya koymak için vardır. Kötü, yanlış, çirkin ve zararlı işlerden kaçınmak ve bunlara engel olmak insanın en temel görevidir.”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, iyiliği hakim kılmanın her müminin ideali olması gerektiğini vurguladı.

“Ne hazindir ki günümüzde iyilik; kötülük kadar insanlığın gündeminde yeterince yer bulamıyor. Kötülük gün geçtikçe dünyamızı kuşatıyor. İnsanoğlu her geçen gün vicdan, adalet, şefkat ve merhamet gibi yüce değerlerini yitiriyor. Böylesi bir dünyada iyiliği hâkim kılmak ve kötülüğe engel olmak hepimizin ideali olmalıdır.”

Hutbe yapılan duayla son buldu