Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet’e Yönelik Asılsız İddialara Cevap Verdi

11 Temmuz 2019 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet’e yönelik eleştirilere cevap verdi. Erken yaşta evlilik konusundaki asılsız iddiaları değerlendiren Erbaş, “Kız çocuğuna evlilik değil okul yakışır” dedi. Öte yandan başkan Erbaş, Diyanet’in terör örgütü Fetö ile mücadelesini anlattı, bu mücadelenin 15 Temmuz’dan çok daha önce başladığını söyledi.  

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet’e yönelik eleştirilere cevap verdi. Sabah gazetesinde gündeme dair değerlendirmelerde bulunan başkan Erbaş, erken yaşta evlilikten, Fetö ile mücadele ve kadına yönelik şiddete kadar birçok konuda Diyanet’in çalışmalarını anlattı.

Erbaş öncelikle Diyanet’in erken yaşta evliliğe dair fetva verdiği yönündeki asılsız iddiları yanıtladı; “Bunlar, laik bir sistem içinde Diyanet'in yer almasını hazmedemeyen kesimlerin iftirasıdır” dedi.

“Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kız çocuklarının 9 yaşında evlendirilebileceğine dair bir fetva ne geçmişte ne de bu dönemde hiçbir zaman verilmemiştir. Böyle bir iddia hem yalan hem de iftiradır.”

İslam'da evlilik yaşının 18 olduğunu belirten Erbaş, Diyanet’in bunun aksine bir fetva vermesinin mümkün olmayacağını belirtti. 

 “Başkanlığımızda fetvalar din işleri yüksek kurulu tarafından verilir. Bu iftirayı zorlama birtakım çabalarla oluşturdukları görülmektedir. 15 yıl önce yazılmış dini kavramlar sözlüğündeki "buluğ" teriminden hareket edilmiştir. Terim tıbbî ve biyolojik bir açıklamaya tâbî tutulmaktadır. Kızların ergenlik yaşlarının 9'da, erkeklerin ise 12'de başladığı belirtilmektedir. Ergenlik yaşının özelliklerine yine biyolojik olarak dikkat çekilmektedir. Bu terim için hangi sözlüğe bakarsanız bakın aynı bilgileri bulursunuz.”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın öteden beri küçük yaşta evliliklerin karşısında olduğuna işaret eden başkan erbaş “kız çocuğuna evlilik değil okul yakışır” dedi.

 “Tüm il ve ilçelerde aile rehberlik büroları kurulmuştur. Bu bürolarda görev yapan personelimiz vatandaşlarımızı kız çocuklarını okula göndermeye teşvik etmekte ve eğitimleri konusunda onlara destek olmaktadır. Eğitimlerini tamamlamadan, eş ve anne olmanın anlamını idrak etme rüştüne erişmemiş bir kızın evlendirilmeye çalışılmasının doğru olmadığı anlatılmaktadır.”

Diyanet’in Fetö ile mücadelesine değinen Erbaş, Fetö ile mücadelenin 15 temmuz darbe girişiminden çok önce başladığının altını çizdi;

 “Fetö-PDY örgütüne karşı "doğru ve sahih din anlayışı" ile ilgili çalışmalarımız 15 temmuz girişiminden sonra hız kazanmıştır. "din istismarına karşı birlik, dayanışma ve gelecek perspektifi" konulu din şûrâsı 15 temmuz sonrası olağanüstü olarak toplanmış ve 20 maddeden oluşan karar türkçe, ingilizce ve arapça olarak tüm dünya ile paylaşılmıştır. "dini istismar hareketi: Fetö-PDY raporu" yine üç dilde yayınlanmıştır. "Kendi dilinden fetö, örgütlü bir din istismarı" ve "Gülen Yapılanması: 15 Temmuz'a Giden Süreçte Fetö'nün Analizi ve Tavsiyeler" isimli kitaplar tamamlanmış ve basılmıştır.”