İşitme Engellilerin Kur’an Heyecanı

9 Ocak 2018 Salı

Şimdi ekranlarınıza ortaokul eğitimi alan işitme engellilerin Kur’an okuma heyecanını getireceğiz. Din görevlilerinin işaret diliyle eğitim verdiği seçmeli Kur’an-ı Kerim dersi keyifli olduğu kadar çok da eğitici geçiyor. O heyecana siz de tanık olmak isterseniz gelin birlikte Ankara Altındağ’daki Kemal Yurtbilir İşitme Engelli Ortaokulu’na gidelim.

Kalplerinden de, gözlerinden de, parmaklarından da Allah sevgisi okunuyor. İşitme engellilerin azmi ve Kur’an okuma heyecanı görülmeye değer. Onların her biri işitme engelli. Kulakları duymuyor ama yüce kitabımız Kuran-ı Kerimi ve İslamın rahmet mesajını işaret diliyle bu derslerde öğrenme imkanı buluyorlar.

Eğitimi Din Görevlileri Veriyor, Öğrenciler İşaret Diliyle Yüce Kitabımızı Öğreniyorlar

Burası Altındağ Kemal Yurtbilir İşitme Engelli Ortaokulu. Müfredatta Kur’an-ı Kerim dersi olmasına rağmen okulda bu ders verilemiyordu çünkü işaret diliyle bu dersi verecek öğretmen yoktu. Bu ihtiyaca Altındağ Müftülüğü cevap verdi. 

Din görevlileri hemen işe koyuldu. İşitme engellilerin hayatlarına anlamlı bir dokunuş yaptı. Öğrencilerin pek çoğu Allah ve peygamber kavramını ilk kez bu derste öğrendi. Doğru dini bilginin emin ellerden verildiği dersler hem çok keyifli hem de verimli geçiyor. Hal böyle olunca ders saati de iple çekiliyor.

Eğitim okulla da sınırlı kalmıyor. Öğrencilerin sosyal hayata uyum sağlayabilmesi için de çalışılıyor. Din görevlilerinin yardımıyla abdest alıyor, Hep birlikte namaza gidiyorlar. Din görevlisi Coşkun Çalışoğlu, cuma hutbesini işaret diline çeviriyor.

Bu anlamlı görüntüler minik yüreklerin secdeye kapanmasıyla sonlanıyor.