Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Filistin Ankara Büyükelçisini Kabul Etti

11 Temmuz 2019 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Filistin Ankara Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa’yı kabul etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Filistin’le ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade etti.

Yakın zamanda yaşanan ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etme girişimine değinen Başkan Erbaş, bu durumun hem dünyada hem de Türkiye’de yoğun bir şekilde konuşulduğunu belirterek, “Birleşmiş milletlerde yapılan oylama dünyanın Kudüs’e bakışının ABD ile aynı olmadığını ortaya koydu” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak “Vahyin Kutsadığı Şehir: Kudüs”  başlıklı uluslararası bir zirve yaptıklarını ifade eden Başkan Erbaş, zirvenin sonuç bildirgesinde Kudüs’ün ebediyyen Filistin’in başkenti olduğunun vurgulandığını kaydetti.

Kabulden dolayı memnuniyetini dile getiren Dr. Faed Mustafa ise, Başkan Erbaş’a Kudüs ile alakalı İstanbul’da yapılan toplantıdan dolayı Filistin halkı adına teşekkürlerini iletti.

Dr. Mustafa, Başkan Erbaş’ı şeref konuğu olarak, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın himayelerinde Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan “9. Uluslararası İslam Beyt el-Makdis Konferansı”na davet etti.

Kabulde, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Selim Argun ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay da hazır bulundu.